Međunarodna trgovina sve više ugrožava životinjske i biljne vrste, a istraživači su sada objavili i detaljni pregled područja najizloženijih uticaju izvoza proizvoda i potrošnje u SAD, EU, Kini i Japanu. Mapa, objavljena 4. januara, pokazuje kako se, da bi se proizveli kafa ili soja, krčenjem šume na Sumatri u Indoneziji, i državi Mato Groso u Brazilu, dodatno smanjuje već ugroženo stanište desetina vrsta životinja i biljaka u tim oblastima.
Grupa istraživača objavila je 4. januara u časopisu Ekologija i evolucija prirode (Nature and Ecology Evolution) “svetski atlas pretnji” u kome je različitim nijansama obeležen uticaj izvoza roba i potrošnje u SAD, Kinu, Japan i EU.
Da bi što tačnije utvrdili “najugroženije tačke”, naučnici su uporedili stanje oko 7.000 vrsta koje su prema oceni Međunarodne unije za očuvanje prirode ugrožene, i poreklo i odredište određenih proizvoda.
Svi globalni lanci koji prodaju proizvode od ajfona do Ikeinog nameštaja, doprinose smanjenju divlje fore i faulne: jedna trećina svih pretnji vrstama povezana je sa međunarodnom trgovinom, pokazala je ranija studija.
Novo istraživanje je preciznije pokazalo uticaj na vrste. Oko 2% pretnji koje ugrožavaju žabu Atelopus spumarius u Brazilu može se pripisati krčenju šuma za potrebe proizvoda namenjenih SAD.
Eksploatacija malezijskih šuma, čije drvo se koristi za proizvode koji se troše u Evropi i Kini, smanjuje stanište slonova, crnog orla i malezijskog medveda.
U Brazilu uzgoj goveda zajedno sa krčenjem šuma ugoržava vunastog majmuna pauka, endemske vrste u toj oblasti.
Povećana potražnja maslinovog ulja iz Španije i Portugalije mogla bi da doprinese nestanku risa zbog izgradnje nasipa za potrebe irigacije.
Kada je reč o morskim vrstama, jugoistačna Azija je najranjivije područje na koje najviše utiče potrošnja u SAD i EU čija su posledica izlovljavanje riba i zagađenje u tom području.
Posledice potrošnje u EU vidljive su kod ostrva oko Madagaskara, poput Reuniona, Mauricijusa i Sejšela, dok je uticaj SAD, iako očekivan u Aziji i Madagaskaru, primećen i u delovima južne Evrope, poput Španije i Portugalije zbog posledica po ugoržene vrste riba.
“Utvrdili smo tačke čija ugroženost potiče od malog broja zemalja”, rekao je istraživač Keičiro Kanemoto sa Univerziteta Šinšu u Macamotou, u Japanu.
On je rekao da istraživanje treba da omogući direktnu saradnju između proizvođača i potrošača i omogući da se izdvoje prioritetne zone.
Kanemoto je rekao da se 90% od oko 6 milijardi dolara koje se godišnje daje na zaštitu ugroženih vrsta potroši u bogatim zemalja, a ratko u zemljama u kojima se nalaze najugorženije tačke.
Zemlja se suočava sa novim masovnim izumiranjem vrsta, šestim u proteklih pola milijarde godina. Biljne i životinjske vrste se hiljadu puta brže nestaju nego pre nekoliko sotina godina.
U nalaze nisu uključeni ilegalna trgovina životinjama koja se procenjuje u svetu na 150 milijardi dolara godišnje, kao ni posledice drugih faktora poput širenja gradova i klimatrksih promena.
Izvor: AFP