Foto: Screenshot
Evropom je nedjeljama vladala suša, uz jake toplotne talase koji su za ishod imali i smrtne slučajeve. Rijeke i jezera su presušili, što je izazvalo velike probleme za brodarstvo i transport. Veoma niski nivoi vode takođe su otkrili neka „zakopana blaga“.
Najzlokobnije otkriće vjerovatno je „kamenje gladi”, koje je i tokom prethodnih suša bilo upozorenje budućim generacijama da kada je kamenje iznad vode, predstoje nevolje.
Recent droughts in Europe once again made visible the “Hunger Stones” in some Czech and German rivers. These stones were used to mark desperately low river levels that would forecast famines. This one, in Elbe river, is from 1616 and says: “If you see me, cry”#archaeohistories pic.twitter.com/rkPDVw7uPx
— ArchaeoHistories (@histories_arch) August 14, 2022
Većina kamenja ponovo se pojavila na obalama reke Labe, koja teče iz Češke kroz Nemačku.
Jedan kamen, isklesan još u 15. vijeku, izronio je i 1616. godine, kada su mještani u njega upisali riječi „Ako me vidiš, plači”.
Nizak vodostaj u Dunavu u našoj zemlji, otkrio je potopljene ostatke brodova iz Drugog svjetskog rata, koji su natovareni eksplozivom.
Brodovi, pronađeni u blizini grada Prahova, bili su dio nacističke flote potopljene 1944.
Sunken German World War II ships revealed with Danube River at record low
Dozens of German warships that sank during World War II have resurfaced in the Danube River near Prahovo, Serbia. pic.twitter.com/kIQt5vvm3e
— ‾sdoɥϽ™ from Michigan (@ChopsInMichigan) August 19, 2022
Neeksplodirana ubojna sredstva pronađena su i u rijeci Po u Italiji.
Oko 3.000 ljudi evakuisano je u julu iz sela u blizini grada Mantove, dok su stručnjaci uklonili prethodno potopljenu bombu iz Drugog svjetskog rata.
Barža koju su koristili Nijemci i koja je potopljena 1943. godine takođe je izronila iz rijeke Po.
— Christine Williams (@Christi57933370) August 19, 2022
Nizak nivo Tibra u Rimu otkrio je ruševine drevnog mosta koji je vjerovatno sagradio Neron oko 50. godine nove ere.
Oduvijek je bilo moguće vidjeti mali dio ruševina pri niskom vodostaju, ali se sada vidi mnogo više nego obično.
As heatwaves sweep across Europe, the water level of Rome's famous river Tiber has lowered so much that it has revealed the remains of an ancient bridge pic.twitter.com/mPPgUTd1FY
— TRT World Now (@TRTWorldNow) July 1, 2022
U Španiji se „španski Stounhendž” pojavio u rezervoaru Valdekanas u centralnoj provinciji Kaseres. Vjeruje se da kompleks kamenja Dolmen Gvadalperala, datira iz 5000. godine prije nove ere.
Otkrio ih je arheolog 1926. godine, ali je područje poplavljeno u okviru projekta ruralnog razvoja 1963. godine. Od tada su bili vidljivi samo četiri puta.
In Spain, which is enduring its worst drought in 70-years, the Valdecanas reservoir has dried up and revealed a prehistoric stone circle dubbed the “Spanish Stonehenge,” officially known as the Dolmen of Guadalperal, which has been covered by water since 1963. pic.twitter.com/yYf7PiKeCN
— 247AG (@247dotAg) August 21, 2022
U Galiciji, na granici sa Portugalijom, „Selo duhova” pojavilo se ranije tokom godine, kada je suša dramatično ispraznila jedno vještačko jezero.
Akeredo je potopljen 1992. godine da bi se napravio put za rezervoar. Neki od njegovih bivših stanovnika vratili su se da razgledaju sada porušene zgrade.
Izgubljena blaga otkrivena su i u Velikoj Britaniji. Izložene su ruševine za koje se smatra da pripadaju crkvi u selu Dervent u Derbiširu. Selo je poplavljeno četrdesetih godina prošlog vijeka da bi se napravilo mjesto za akumulaciju Lejdibauer.
Welcome to Stone Club!
Can’t wait to hear about your walk!— Stone Club (@the_stone_club) August 20, 2022
Ostaci starog drveća otkriveni su u rezervoaru jezera Koliford u Kornvolu, a tragovi nekih vrtova iz 17. vijeka pojavili su se u Lidijard parku u Svindonu, u jugozapadnoj Engleskoj, nakon što je sušno vrijeme uništilo travu i tako ogolilo izgled ranijih vrtova.
RTS, bbc.com