Foto: CZZS
Centar za životnu sredinu je pored zaštitarskih aktivnosti posvećen promociji značaja prirode i neraskidive veze ljudi s njom.
“I ove godine pronašli vremena da građane Banjaluke povedemo na edukativne šetnje u šumama oko Banjaluke. Sa Draškom Adamovićem smo organizovali raspjevanu šumsku šetnju, tokom koje su svi učesnici imali priliku da prošire svoje poznavanje ornitofaune. U laganoj šetnji svi su imali priliku da uz pomoć durbina i dvogleda osmotre naše pernate komšije ali i da čuju više o njihovim životima, potrebama te veoma značajnim ulogama koje obavljaju u ekosistemima koje naseljavaju”, navode iz ove organizacije.
Foto: CZZS
Druga šetnja, koju je vodio Nikola Pećanac, bila je posvećena samim šumama, svemu što one znače za nas, poznavanju drvenastog i zeljastog bilja a na kraju šetnje učesnici su se oprobali i u umjetničkom izričaju uz pomoć prikupljenog materijala. Tom prilikom su podijeljene i bojanke koje je Centar za životnu sredinu razvio upravo sa željom da banjalučke šume približi najmlađim generacijama.
Obe šetnje su se odvijale na području Šehitluka, koji su samo dio obuhvata za koji Centar za životnu sredinu, zajedno sa partnerima, radi na proglašenju zaštite.
“Prošle su tri godine od pokretanja inicijative za zaštitu šuma oko Banjaluke i mi svoj dio posla polako privodimo kraju izradom studije zaštite. Građani su svakako već uveliko prepoznali značaj ovog područja za njihovo psiho-fizičko zdravlje, relaksaciju i rekreaciju, međutim tome je neophodno dodati niz drugih nezamjenjivih doprinosa koje šume imaju za regulisanje mikroklime, vodnog ciklusa, skladištenje CO2 i sl. a u vrijeme sve intenzivnijih posljedica klimatskih promjena njihov značaj postaje sve veći.” izjavio je Igor Kalaba, koordinator programa Biodiverzitet i zaštićena područja.
Pored šumskih šetnji, prigodnih bojanki koje su dospjele i na đačke klupe i vrtićke radne stolove, edukaciju su nastavili i proširivanjem edukativnog mobilijara na Šehitlucima, te su, u saradnji sa JPŠ „Šume Republike Srpske“ – banjalučko gazdinstvo i Lovačkim udruženjem „Zmijanje“ Banjaluka postavili dvije nove info table, ovaj put posvećene medvjedima, sa informacijama o vrsti te preporukama za ponašanje u prirodi na područjima koje ova divna vrsta nastanjuje.
“Tik uz samu urbanu zonu grada Banjaluka je i sjeverna granica stalnog staništa medvjeda, utvrđena tokom izrade Plana upravljanja mrkim medvjedom u Republici Srpskoj. Kako je ovaj prostor sve posjećeniji za dnevne izlete, odmor i rekreaciju, smatramo da je jako važno da svi posjetioci šuma budu upoznati sa vrstama sa kojima dijele ovaj dragocjeni prostor. Na informativnim tablama predočili smo preporuke i opšta pravila ponašanja koje čovjek kao razumno biće treba da preduzme da bi minimizirao eventualne neugodne situacije.”, zaključila je Aleksandra-Anja Dragomirović.