Nedjelja, 22 Decembra, 2024

STOP zločinu nad sanskim sedrama!

Pod plaštom „čišćenja“ korita, 2017 godine izvršen je monstruozni čin – u gradskom dijelu toka izvađena je duša rijeke Sane, njena sedra stvarana hiljadama godina koja je dom svemu živom u njoj i koja održava prirodnu ravnotežu rijeke. Bez čvrstog opravdanja za efikasnost vađenja sedre u sprječavanju poplava, taj zločin se nastavlja – pripremne radnje su u jeku!

Ukoliko ih ne zaustavimo, planirani radovi će u potpunosti dokrajčiti ovu živopisnu krajišku ljepoticu koja nam nesebično daruje svo svoje nemjerljivo bogatstvo i koja je duboko utkana u najdraža sjećanja.

Sana ne može sama da se odbrani i trebaju joj hrabri i moralni ljudi koji su svjesni da je prirodno nasljeđe neprocjenjivo dobro svih nas. Dok je još uvijek ostalo života u njoj, ne dozvolite da Sana bude dokrajčena neodgovornošću, iskvarenošću i bahatošću pojedinaca. Potpišite peticiju kojom tražimo:

1. da Federalno ministarstvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo trenutačno zaustavi sve radove na iskopavanjima korita rijeke Sane do izrade stručne studije uticaja na okoliš koja će dati objektivnu procjenu posljedica do sada urađenih radova i posljedica eventualnih budućih radova u koritu rijeke Sane,

2. da Federalni vodni inspektorat ispita do sada provedene radove i da  obavijesti tužilaštvo o saznanjima o eventualno počinjenim prekršajnim i/ ili  krivičnim djelima  do kojih je došlo tokom radova na Sani.

Link na potpis peticije: https://www.onlinepeticija.com/stop_zlocinu_nad_sanskim_sedrama?uv=13528014

F21

ARGUMENTI: 

Tokom javne rasprave i procesa dobivanja kreditnih sredstava Svjetske banke Općina Sanski Most je dala lažne informacije o predmetu i obimu iskopavanja – umjesto čišćenja korita od naplavina i mulja, u potpunosti su uništene sedre!

Uništeno je javno dobro i prirodni resursi koji su od ogromnog značaja za očuvanje  biološke i geološke raznolikosti Bosne i Hercegovine, sa posebnim naglaskom na devastaciju staništa mladice koja je zaštićena riblja vrsta, kao što je i njeno stanište u Sanskom Mostu proglašeno zaštićenim područjem!

Radovi koji su provedeni su u suprotnosti sa odredbama Federalnog zakona o vodama – pri provođenju mjera zaštite od poplava moraju se očuvati hidromorfološke karakteristike vodotoka, korito i obale, kao  i opstanak vodnih organizama!

Radovi koji su provedeni su u suprotnosti sa odredbama „EU „Direktive o staništima“, „EU Direktive o vodama“ i „Planom upravljanja vodnim područjem na rijeci Dunav“. BiH je potpisnica sva tri navedena dokumenta!

Zbog netačnih informacija o planiranim i provedenim radovima nije tražena studija uticaja na okoliš koja  bi pokazala da se vađenje sedre nije smjelo desiti!

Radovi imaju negativan uticaj i na eroziju tla i na sedrene pragove koji se nalaze na područjima koja su uzvodno od mjesta kopanja!

Efekti spriječavanja poplava kroz provedene radove su pod velikim znakom upitnika i neophodno je provesti ozbilju reviziju Hidrauličke analize koja je urađena u novembru 2017!

Motivi iskopavanja su upitni – informacije upućuju na moguće stjecanje profita od prodaje izvađenog materijala, a postoje indicije da su vezani i uz planove izgradnje HE u naselju Čaplje!

Nepovratno je uništen sanski pejzaž koji je imao višestruko značenje – grad je izgubio svoj identitet, a rijeka Sana svoju sportsko-rekreacijsku, društvenu i kulturnu  funkciju!

Potpisivanje peticije će uzeti minutu vašeg vremena. Ta minuta može značiti život za Sanu!

Pozivamo vas da na sljedećem linku pročitate tekst peticije u cjelosti. Tu su detaljno izloženi svi argumenti zašto se iskopavanje sedre iz rijeke Sane nije smjelo desiti. I zašto se neće nastaviti!

Puni tekst peticije

Ne damo Sanu peticija protiv radova na rijeci zločin rijeke BiH Balkan šljunak sedre uništavanje prirode1

Neformalna grupa građana “Bijeli brodovi – Zaštita rijeke Sane”   Kontaktirajte autora peticije

www.mreza-mira.net

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles