foto: Rick Bowmer AP
Poznato je da pčele dolaskom nižih temperatura, pred kraj jeseni – početkom zime u svojim nastambama prelaze u klupko koje prave oko svojih prikupljenih zaliha za bespašno razdoblje. Iako se zimi radovi direktno na pčelinjaku smanjuju to ne znači da ih nema. Svi znaju već da pčele ne spavaju zimski san već samo smanjuju svoje funkcije na minimum.
Tokom zime se košnice spoje u kuglu veličine košarkaške lopte, a pčele toplotu održavaju mahanjem krila. Naizmence se prebacuju sa unutrašnje na spoljašnju stranu grozda kako bi sve ostale tople. Matica se uvijek čuva u središtu jata, a za otprilike nedjelju dana, oko zimskog solsticija, povise temperaturu jezgra na preko 20 stepeni. To je zato što matica otprilike u to vrijeme počinje ponovo da polaže jaja. Dok stigne proljeće, košnica će biti puna novih pčela koje će preuzeti dužnosti zimskih pčela.
Ukoliko vanjska temperatura padne ispod -5C stepeni, pčelinje klupko se sasvim stisne. Moguće je i da zbog nepokretnosti od hladnoće ne može dohvatiti raspoloživu hranu te propadne od gladi. Pčele nikada ne umiru od hladnoće, već od nemogućnosti da dohvate hranu koja nekada od njih može biti udaljena i samo nekoliko centimetara.
Tokom zime košnice treba utopliti stavljanjem izolacijskog materijala pod krov košnice. Posebno osigurati primjerenu ventilaciju radi odvođenja suvišne vlage i sprečavanja kondenzacije. U zimskom razdoblju najvažnije je osigurati mir na pčelinjaku.