Foto: Freysteinn G. Jonsson/Unsplash
Skoro polovina svjetskih migratornih vrsta je u opadanju, prema novom izvještaju Ujedinjenih nacija objavljenom prošle sedmice.
Autor: Impuls
Mnoge ptice pjevačice, morske kornjače, kitovi, ajkule i druge životinje koje migriraju sele se u različita okruženja sa promjenom godišnjih doba i ugroženi su gubitkom staništa, ilegalnim lovom i ribolovom, zagađenjem i klimatskim promjenama.
Oko 44 odsto migratornih vrsta životinja širom svijeta opada u populaciji, navodi se u izvještaju. Više od petine od skoro 1.200 vrsta koje nadgledaju UN prijeti izumiranje.
„Ovo su vrste koje se kreću širom svijeta. Oni se kreću da bi se hranili i razmnožavali, a usput su im potrebna i mjesta za zaustavljanje“, rekla je Keli Malš, vodeći autor izvještaja objavljenog na konferenciji UN-a o divljim životinjama u Samarkandu, Uzbekistan.
Gubitak staništa ili druge prijetnje u bilo kom trenutku njihovog putovanja mogu dovesti do smanjenja populacije.
„Migracija je neophodna za neke vrste. Ako smanjite migraciju, ubićete vrstu“, rekao je ekolog Stjuart Pim sa Univerziteta Djuk, koji nije bio uključen u izvještaj.
Foto: Barth Bailey/Unsplash
Izvještaj se oslanjao na postojeće podatke, uključujući informacije sa crvene liste Međunarodne unije za očuvanje prirode, koja prati da li je neka vrsta ugrožena.
Učesnici sastanka UN planiraju da procijene prijedloge za mjere očuvanja, kao i da li da formalno navedu nekoliko novih vrsta koje izazivaju zabrinutost.
„Jedna zemlja sama ne može spasiti nijednu od ovih vrsta“, rekla je Suzan Liberman, potpredsednica za međunarodnu politiku u neprofitnom društvu za zaštitu divljih životinja.
Očekuje se da će na sastanku osam vlada iz Južne Amerike zajedno predložiti dodavanje dvije vrste amazonskog soma u opadanju na listu migratornih vrsta koje su zabrinjavajuće prema sporazumu UN-a, rekla je ona.
Sliv rijeke Amazon je najveći svjetski slatkovodni sistem. „Ako je Amazon netaknut, som će napredovati – radi se o zaštiti staništa“, rekao je Liberman.
Godine 2022. vlade su se obavezale da će zaštititi 30% kopnenih i vodnih resursa planete radi očuvanja na Konferenciji Ujedinjenih nacija o biodiverzitetu u Montrealu, Kanada.