Foto: Pixabay
Ljetnje energetsko siromaštvo je postalo sve veći problem u Evropi. Lisabonska klimatska organizacija Zero Portugal je nedavno sprovela istraživanje u kojem je gotovo 55 procenata ispitanika prijavilo da se tokom cijele godine suočava sa problemima u grijanju i hlađenju svojih domova.
Loša izolacija, nedostatak ventilacije i nedovoljne mjere zaštite od toplote predstavljaju ozbiljne prepreke. Slični problemi se javljaju i u Španiji, gdje nevladina organizacija Ecoserveis organizuje radionice za upravljanje računima za struju i strategije za suočavanje sa ljetnjim vrućinama.
Mónica Vidal iz pokreta Build Better Lives naglašava potrebu za sveobuhvatnom adaptacijom zgrada i gradova kako bi se smanjili računi za grijanje i hlađenje. Preporučuje poboljšanje izolacije, sjenčenje prozora tendama i korišćenje svijetlijih boja za fasade i krovove kako bi se očuvala hladnoća u zgradama. Takođe, dodavanje zelenih površina kao što su drveće i parkovi može pomoći u smanjenju efekta urbanih toplotnih ostrva.
Atina je primjer grada koji je imenovao službenika za toplotu u 2021. godini, sa preporukom da se toplotni talasi imenuju i kategorizuju kako bi se olakšalo njihovo prepoznavanje i odgovaranje na njih. Međutim, pored ovih rješenja, važno je da budu sprovedene sveobuhvatne politike i socijalne mjere kako bi se obezbijedilo da niko ne bude zapostavljen. Iako su EU fondovi dostupni preko programa kao što je NextGeneration fund, sprovođenje renovacija domova još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou.