Podaci Evropske okolišne agencije pokazuju da su ukupne emisije stakleničkih plinova pale za 24% između 1990. i 2014., no istodobno, emisije iz transporta rasle su za 17%. Automobili i kamioni zabilježili su najveći porast emisija ugljičnog dioksida u proteklih 25 godina, rastući za 124 megatone.
Također, podaci pokazuju da su drastično porasle i emisije CO2 iz avioprijevoza i to za 82% od 1990., na 93 megatone, kao i emisije iz uređaja za hlađenje (HFC spojevi). Sektor transporta predstavlja jednu petinu EU emisija.
“Transport je sada bez sumnje najveći klimatološki problem Evrope. Te brojke služe kao poziv za buđenje, a Evropska komisija nema izbora nego pomoći zemljama članicama da ostvare ambiciozne ciljeve o učinkovitosti i elektrifikaciji transporta s novim standardima za automobile i kamione do 2025.”, kazao je Jos Dings, direktor Transport and Environment grupe.
EK trenutno ocjenjuje opcije za reguliranje emisija iz automobila, koje bi itekako trebale uticati na cilj o 40-postotnom smanjenju emisija do 2030., dogovorenom na pariškoj klimatskoj konferenciji. Glasnogovornik Evropskog udruženja proizvođača automobila komentirao je da usprkos smanjenju CO2 iz novih vozila nije došlo do smanjenja emisija iz cijele grane i to zbog velikog povećanja potreba za prijevozom. To pokazuje da se taj izazov ne može rješavati isključivo fokusirajući se na emisije iz novih vozila, koje čine tek 5% evropske flote. Dakle, trebalo bi razmatrati kako se vozila koriste, kakav je udio ugljika u gorivima, ponašanje vozača, infrastruktura, potencijal povezivosti prijevoza, te pametni transportni sistemi, objavio je
Guardian.
Novosti