Ciljevi smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte koje su predstavile države svijeta moraju da budu “što je moguće ambiciozniji”, izjavio je Andre Korea do Lago (Correa), predsjednik COP30 koji je ove godine zakazan za novembar u Brazilu.
Plan za to “mora da bude kompatibilan” sa granicom od 1,5 stepeni Celzijusa povećanja prosječne godišnje temperature u odnosu na predindustrijsku eru, kako je predviđeno Pariskim sporazumom o klimi iz 2015. godine, rekao je diplomata Korea do Lago u intervjuu agenciji AFP.
Međutim, prosječna godišnja temperatura poslednje dvije godine je u svijetu prešla tu granicu od 1,5 stepeni Celzijusa.
Svaka država potpisnica Pariskog sporazuma slobodno postavlja svoje obaveze, ali svakih pet godina mora da revidira svoje ciljeve smanjenja gasova koji zagrijavaju klimu.
Očekuje se da će ciljevi za 2035. biti objavljeni do ponedeljka, a veliki zagađivači, kao što su Kina i Evropska unija, tek treba da podnesu svoje planove.
Korea do Lago je rekao da je datum ovih najava manje važan od pokazane ambicije.
“Za neke postoje posebne okolnosti, kao što je Evropska unija sa promjenom Komisije, što je možda komplikovalo poštovanje rokova”, rekao je on.
Međutim, najvažnije je da države imaju ambiciozne ciljeve smanjenja emisije gasova, kao što su to učinili Brazil ili Velika Britanija, dodao je Korea do Lago.
Brazil je u novembru najavio drastičnije smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte nego što je prvobitno planirano: umjesto smanjenja za 59 odsto u odnosu na nivoe iz 2005. do 2035. godine, najveća zemlja Latinske Amerike će težiti smanjenju za 67 odsto.
SAD su u decembru, na samom kraju mandata demokratskog predsednika Džozefa Bajdena (Joseph Biden), predstavile plan za smanjenje emisije štetnih gasova za 61 do 66 odsto.
Međutim, Bajdenov nasljednik, republikanac Donald Tramp (Trump) je ubrzo poslije inauguracije 20. januara najavio da će SAD Pariski sporazum napustiti za godinu dana, poslije Konferenciji o klimi COP30 u novembru u amazonskom gradu Belemu, u Brazilu, ali Korea do Lago smatra da se o tome još može pregovarati sa SAD i na drugim međunarodnim forumima.
Beta