Tranzicija ka struji 100% iz obnovljivih izvora energije, i to širom svijeta, nije samo pusti san ekologa, to je moguće i jeftinije rješenje nego danas kada smo ovisni o fosilnim gorivima i nuklearnoj energiji, navodi se u novoj studiji finskog univerziteta Lappeenranta University of Technology (LUT) i berlinske neprofitne organizacije Energy Watch Group (EWG), koju su jučer prezentirali.
Autori studije navode da će tehnologije proizvodnje i pohrane obnovljivih izvora energije moći generirati dovoljno energije za čitavo čovječanstvo najkasnije 2050 godine. Prema njihovim procjenama nivelirani troškovi proizvodnje električne energije usljed prelaska na obnovljive izvore energije će iznositi 52 Eura po megavatsatu, dok su ti troškovi 2015 godine iznosili oko 70 Eura po megavatsatu.
“Energetska tranzicija nije više pitanje tehničke mogućnosti, niti ekonomske opravdanosti, već samo i isključivo političke volje” navodi jedan od autora studije profesor Breyer.
Ključni nalazi iz studije su:
- Svjetska populacija će do 2050 godine narasti na 9,7 milijardi ljudi, sa sadašnjih 7,3 milijarde. Ukupna globalna potražnja za strujom će narasti sa 24,310 TWh u 2015 godini na oko 48,800 TWh do 2050. godine.
- Usljed rapidnog padanja cijena njihove proizvodnje solarni fotovoltaik sistemi i baterije za pohranu struje će predvoditi sektor proizvodnje struje sa čak 69 procenata, vjetroenergija će pokrivati 18 %, hidroenergija 8 % i bioenergija 2 % u 2050 godini posmatrano na globalnom nivou.
- Baterije za pohranu energije će biti od ključnog značaja za razvoj solara.
- Globalna energetska tranzicija će kreirati 36 miliona poslova širom svijeta do 2050 godine što je mnogo više u odnosu sadašnjih 19 miliona poslova u sektoru proizvodnje i distribucije struje.
- Zahvaljujući novim tehnologijama gubici u sistemu če se smanjiti sa sadašnjih 58% na 26% u 2050 godini.
Da li će se baš do 2050 godine ovo predvidjanje naučnika ostvariti je upitno. Jedino sigurno je da se ta tranzicija već odvija pred našim očima, kao i da će Bosna i Hercegovina, sa ovakvim vodstvom, zasigurno prespavati globalnu tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.