Foto: Pixabay
Globalna populacija divljih tigrova porasla je sa oko 3.200 u 2010. na 5.500 u 2024. godini, pri čemu su zemlje poput Kine, Rusije, Indije i Nepala udvostručile broj tigrova, pokazuju najnoviji podaci Svjetskog fonda za divlje životinje (WWF).
Podaci su objavljeni tokom Drugog međunarodnog foruma o očuvanju tigrova i leoparda koji se održava u kineskom gradu Harbin, na sjeveroistoku Kine, javila je Sinhua.
U protekloj deceniji preokrenut je trend ubrzanog pada broja tigrova.
U Kini su njihova staništa efikasno uređena i poboljšana što je dovelo do postepenog uvećanja populacije tigrova, rekao je kineski predstavnik u WWF, Džou Fei.
Kina je proteklih godina pridala veliki značaj zaštiti divljih tigrova kroz različite aspekte, kao što su osnivanje nacionalnih parkova, zabrane lova, kao i potpuna zabrana korišćenja tigrovih kostiju za proizvodnju lijekova.
Posebno je značajno osnivanje Nacionalnog parka za tigrove i leoparde na sjeveroistoku Kine, koji se pruža na 1,4 miliona hektara kroz dvije provincije.
Oko 70 sibirskih tigrova, koja je jedna od najugroženijih vrsta na svijetu, sada živi u parku, a u 2023. na svijet je došlo 20 njihovih mladunaca.
Agencije