Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Porez na ugljik učinkovitiji od subvencija

Evropska unija je na odličnom putu da postigne cilj od 20% manjih emisija do 2020. godine u odnosu na razine iz 1990. godine i proizvodeći petinu energije iz obnovljivih izvora. Međutim, da se postigne cilj od 40% godišnjeg smanjenja emisija do 2030. godine države članice trebaju ‘snažniju’ politiku od trenutne.

Zbog toga je i napravljena studija instituta za istraživanje Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment i Centre for Climate Change Economics and Policy na Londonskoj školi za ekonomiju i političke znanosti kako postići takav ambiciozni cilj. Njihov zaključak je da bi se Evropska unija trebala fokusirati na uvođenje poreza na ugljik umjesto davanja naknada za obnovljive izvore energije radi dekarbonizacije elektroenergetskog sektora.

Naime, izvještaj naglašava da obnovljivi izvori, kao što su Sunce i vjetar, postaju sve više konkurentni u odnosu na fosilna goriva i uskoro im neće više biti potrebne subvencije u vidu naknada. Zbog toga smatraju da je porez na ugljik učinkovitiji način smanjenja emisija uz korištenje ‘čišćih’ izvora energije. Tako će se svi koji proizvode manje ugljika tretirati jednako, što će rezultirati ravnomjernijom raspodjelom troškova i koristi među njima. Također, analiza je pokazala da je porez na ugljik troškovno učinkovitiji u odnosu na porez na ugalj, potrošnju električne energije i posebne poticaja za primjenu tehničkih rješenja. Pri tome treba napomenuti da je izvještaj pokazalo da Danska, Njemačka i Velika Britanija imaju najrealnije planove za dekarbonizaciju elektroenergetskog sektora. Uz to, Francuska, Španija i Italija rangirane su u sredini, dok Poljska i Češka imaju planove koji se najvjerojatnije neće ostvariti. U konačnici istraživanje je pokazalo da kako bi se izbjegla moguća opozicija javnosti na poreze na ugljik potrebno je njegovo polagano predstavljanje i uvođenje, uz probna razdoblja, objavio je Energy Live News.

mojaokolina.ba

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles