Subota, 21 Decembra, 2024

Poplave u centralnoj Evropi dvostruko vjerovatnije zbog klimatskih promjena

Foto: Neurje.si

Ekstremne padavine koje su izazvale poplave u centralnoj Evropi ovog mjeseca su intenzivnije i dvostruko vjerovatnije zbog klimatskih promjena izazvanih ljudskim aktivnostima, pokazuje novo istraživanje.

U razornim poplavama sredinom septembra, usljed obilnih padavina koje je donijela oluja Boris u velikim dijelovima centralne Evrope, uključujući Rumuniju, Poljsku Češku, Austriju, Mađarsku, Slovačku i Njemačku, stradale su 24 osobe, oštećeni su putevi, mostovi i zgrade i nanijeta šteta od više milijardi eura.

U izvještaju Vorld Veder atribušn (World Weather Attributin), međunarodne grupe naučnika koja proučava efekte klimatskih promjena na ekstremne vremenske prilike, navodi se da su padavine tokom ta četiri dana bile najveće ikada zabilježene u centralnoj Evropi.

Zbog globalnog zagrijevanja, kiša je bila između sedam i 20 odsto intenzivnija i dvostruko vjerovatnija.

“Ove poplave naglašavaju razorne rezultate zagrijevanja izazvanog sagorijevanjem fosilnih goriva”, rekla je vodeća autorka studije i istraživačica na Imperijal koledžu u Londonu Džojs Kimutai.

Kako bi utvrdili uticaj klimatskih promjena koje uzrokuje čovjek, naučnici su analizirali meteorološke podatke i koristili klimatske modele da bi uporedili kako su se takvi događaji promijenili od hladnijeg predindustrijskog perioda do danas.

Takvi modeli simuliraju svijet sa 1,3 stepena Celzijusa nižom temperaturom, koliko je porasla u odnosu na predindustrijski period, i procjenjuju koliko bi ovako jake kiše bile vjerovatne u takvom svijetu.

“U bilo kojoj klimi, očekivali biste da ćete povremeno vidjeti obaranje rekorda. Ali vidjeti da se rekordi obaraju sa tako velikim razlikama, to je zaista znak klimatskih promjena”, rekla je naučnica Friderike Oto koja je učestvovala u istraživanju.

Naučnici su upozorili da će u slučaju globalnog zagrijevanja od dva stepena vjerovatnoća ekstremnih padavina porasti za 50 odsto u odnosu na sadašnje nivoe, kao i da će biti intenzivnije.

Agencije

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles