Subota, 21 Decembra, 2024

Pomor ribe u Neretvi uslijed radova na HE Ulog, očekujemo hitan izlazak inspekcije!

Foto: Vladimir Topić

Uslijed intenziviranja radova na izgradnji hidroelektrane (HE) Ulog, kod istoimenog mjesta u opštini Kalinovik, kako tvrde mještani i ribari, došlo je do pomora ribe u nekoliko navrata na dionici od par kilometara, a na dužem dijelu vodotoka Neretve, prema njihovim riječima, “prestao je život u rijeci”.

Izlaskom na teren, predstavnici Centra za životnu sredinu utvrdili su da je dio toka rijeke Neretve kod mjesta Ulog zagađen, zbog čega je poslan i dopis inspekciji.

„Nekoliko zadnjih sedmica stanje Neretve je katastrofalno, to su nam rekli mještani, a to smo potvrdili i na terenu. Ovo sve liči na jednu ekološku katastrofu. Voda je totalno bijela i zagađena, ne znamo da li su u pitanju neki aditivi ili nešto drugo, ali je izvjesno da sve dolazi sa gradilišta HE Ulog. Dešava se pomor ribe u vodi, a ostali živi svijet strada i u vodi i oko vode. Vidno je da ribe iskaču iz vode usljed nedostatka kiseonika. Posljedice ovog zagađenja sigurno se mogu osjetiti i mnogo kilometara nizvodno, prema Bjelimićima i Glavatičevu. Potrebna je hitna reakcija i izlazak inspekcije na teren da bi se spriječila ova katastrofa. Dopis inspekciji smo danas poslali, nadamo se da će odmah reagovati“, rekao je Vladimir Topić, koordinator kampanje Sačuvajmo plave srce Evrope iz Centra za životnu sredinu.

Gornji tok rijeke Neretve, uzvodno od gradilišta hidroelektrane Ulog, je visokovrijedno prirodno područje za koje je Centar za životnu sredinu u okviru regionalne kampanje Zajedno za rijeke, pokrenuo proces zaštite i koje u konačnici treba biti proglašeno zaštićenim prirodnim staništem. Ovaj proces se trenutno vodi kod Ministarstva za prostorno uređenje građevinarstvo i ekologiju RS. 

Tokom istraživanja koja su u više navrata provedena na rijeci Neretvi, u okviru navedenih kampanja, otkriveno je preko 1300 vrsta. Od toga su 24 nove vrste za Bosnu i Hercegovinu i osam vrsta novih za nauku, od kojih je jedna i zvanično potvrđena.

Analizirani fizičko-hemijski parametri vode ukazuju na izuzetnu čistoću vode, te je svrstavaju u I kategoriju kvaliteta, a ovaj dio toka Neretve je i stanište brojnih endemskih vrsta poput jadranske potočne pastrmke  i bjelonogog primorskog raka.

Podsjećamo, da su u Strazburu prošle godine, usvojene preporuke za BiH zbog negativnih uticaja planiranih hidroenergetskih projekata na rijeci Neretvi, a na osnovu žalbe koju su podnijeli Centar za životnu sredinu i Aarhus centar u Bosni i Hercegovini sa međunarodnim organizacijama Riverwatch, EuroNatur, CEE Bankwatch Network i ClientEarth.

Ribe pomor Neretva3

Foto i video: Vladimir Topić

Povezane vijesti

Nakon poplava, ugrožene brane 3 hidroelektrane nadomak Mostara

Foto:  N1

Nakon poplava i odrona u Konjicu i Jablanici, sve što je voda odnijela sručilo se u Neretvu. Društvene mreže su preplavljene fotografijama mutne rijeke, ali problem nije samo u tome. Najopasnije je ono što mutna Neretva nosi.

Dolini Neretve prijeti veliko zagađenje, gomile smeća putuju rijekom nakon katastrofe u Jablanici

Foto: Denis Kapetanović /PIXSELL

U katastrofi koja je pogodila područje sjeverne Hercegovine, a najviše Jablanicu i okolna mjesta poginula je najmanje 21 osoba, a više ih se smatra nestalima. Užas koji se dogodio uz rijeku Neretvu, povukao je za sobom tone smeća koje pluta nizvodno.

Popular Articles