Subota, 22 Marta, 2025

Polovina svjetskih emisija fosilnog CO₂ u 2023. povezana je sa samo 36 kompanija

Foto: Unsplash

Polovina svjetskih emisija ugljenika koji zagrijavaju klimu potiču od fosilnih goriva koje proizvodi samo 36 kompanija, pokazala je najnovija analiza Carbon Majorsa.

Istraživači su rekli da su podaci iz 2023. ojačali argumente da su kompanije za fosilna goriva najodgovornije globalnom zagrijavanju. Prethodne verzije godišnjeg izveštaja korišćene su u pravnim sporovima protiv kompanija i investitora.

Izveštaj je otkrio da je 36 velikih kompanija za fosilna goriva, uključujući Saudi Aramco, Coal India, EkkonMobil, Shell i brojne kineske kompanije, proizvelo ugalj, naftu i gas koji su odgovorni za više od 20 milijardi tona emisije CO2 u 2023.

Da je Saudi Aramco država, bio bi četvrti najveći zagađivač na svijetu poslije Kine, SAD i Indije, dok je EkkonMobil odgovoran za približno iste emisije kao Njemačka, deveti najveći zagađivač na svijetu, prema podacima.

Globalne emisije moraju pasti za 45% do 2030. ako svijet ima dobre šanse da ograniči porast temperature na 1,5C, što je međunarodno dogovoreni cilj. Međutim, emisije i dalje rastu, pojačavajući ekstremno vrijeme koje oduzima živote i sredstva za život širom planete.

Međunarodna agencija za energetiku je saopštila da su novi projekti fosilnih goriva započeti nakon 2021. nekompatibilni sa dostizanjem neto nulte emisije do 2050. Većina od 169 kompanija u bazi podataka Carbon Majors povećala je svoje emisije u 2023., što je bila najtoplija godina u to vrijeme.

„Ove kompanije drže svijet zakačenim na fosilna goriva bez planova da uspore proizvodnju“, rekla je Kristijana Figeres, šefica UN za klimu kada je isporučen znameniti Pariski sporazum 2015. „Nauka je jasna: ne možemo se kretati unazad ka više fosilnih goriva i više ekstrakcije. Umjesto toga, moramo da idemo napred ka mnogim mogućnostima dekarbonizovanog ekonomskog sistema koji radi za ljude i planetu.”

Emmett Connaire, u InfluenceMap-u, istraživačkom centru koji je izradio izvještaj Carbon Majors, rekao je: „Uprkos globalnim klimatskim obavezama, mala grupa najvećih svjetskih proizvođača fosilnih goriva značajno povećava proizvodnju i emisije. Istraživanje naglašava nesrazmjeran uticaj ovih kompanija na klimatsku krizu i podržava napore da se uvede korporativna odgovornost.

Portparol Shell-a je rekao: „Šell je posvećen tome da postane energetski biznis sa nultom emisijom do 2050. Naša ulaganja u nove tehnologije pomažu u smanjenju emisija za Shell i naše klijente.” Saudi Aramco je odbio da komentariše. Coal India, EkkonMobil, Chevron, TotalEnergies i BP nisu odgovorili na zahtjeve  Guardiana za komentar.

Podaci Carbon Majorsa korišćeni su kao dokaz koji podržava zakone usvojene u državama Njujorka i Vermonta u SAD, koji traže kompenzaciju od kompanija za fosilna goriva za klimatske štete. Pravne grupe su takođe citirale podatke kao podršku potencijalnim krivičnim prijavama protiv rukovodilaca fosilnih goriva i na njih se pozivalo u regulatornim radnjama, kao što je žalba ClientEarth-a protiv BlackRock-a zbog obmanjivanja investitora.

Izvještaj Carbon Majors izračunava emisije koje se oslobađaju sagorijevanjem uglja, nafte i gasa koje je proizvelo 169 velikih kompanija u 2023. Baza podataka uključuje i emisije iz proizvodnje cementa, koje su porasle za 6,5% u 2023. godini.

36 kompanija odgovornih za polovinu globalnih emisija u 2023. uključuje državne kompanije kao što su China Energy, Nacionalna iranska naftna kompanija, ruski Gazprom i Adnoc iz UAE.

Kompanije u vlasništvu akcionara u toj grupi uključuju Petrobras, sa sjedištem u Brazilu, i Eni, iz Italije. U 36 kompanija dominiraju državna preduzeća, kojih ima 25. Deset od njih se nalazi u Kini, najvećoj zemlji zagađivača na svijetu. Ugalj je bio izvor 41% emisija izbrojanih 2023. godine, nafta 32%, gas 23% i cement 4%.

Guardian

Povezane vijesti

Svjetski dan šuma – globalni poziv za očuvanje šuma

Foto: Impuls Svjetski dan šuma 2025. godine slavi vitalne uloge šuma u ​​klimi i životu Autor: Impuls Svjetski dan šuma, koji se svake godine obilježava 21. marta,...

Pančićeva omorika – naša najpoznatija endemska vrsta dobija dodatnu zaštitu

Foto: Orca Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa dostavio je Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju inicijativu za proglašenje Pančićeve omorike vrstom...

Popular Articles