U Jesolu, turističkom gradiću načičkanom hotelima na ukupno 15 kilometara plaža i tzv. turističkim posjetom oko 4,5 milijuna turista godišnje (!), smještenom sjeverostočno od Venecije, upravo su dio svoje plaže pretvorili u svojevrsnu solarnu elektranu. Ta plažoeletrana, kako bismo je mogli nazvati, ima 300 pametnih suncobrana koji, osim što štite od sunčanica i pregaranja kože, usput proizvode energiju.
Jesolo sa svojom 15-km plažom (foto www.jesolo.it)
Talijansko ljetovalište Jesolo, od Venecije udaljeno pedesetak kilometara, uvelo je inovaciju na svoje pješčane plaže – prve suncobrane na solarno napajanje u Europi koji su i jedinstvena turistička atrakcija. Poduzetnik Christian Rampazzo, koji je razvio ovu tehnologiju za dpa je rekao da zaposlenici na plaži suncobrane otvaraju koristeći aplikaciju na svojim smartphoneima, što predstavlja pravu atrakciju za turiste jer izgleda poput otvaranja cvjetova. Zaposlenici plaže će konačno odahnuti. Za DPA (njemačku novinsku agenciju) su rekli da im je, dok su nedavno radili u Ostiji, plaži blizu Rima, za otvaranje 300 suncobrana trebalo između jedan i dva sata – kaže Hinina vijest.
Poduzetnik Rempazzo je na ovom projektu radio od 2000 godine, zasad novu tehnologiju koristi jedna plaža u Jesolu, na kojoj se nalazi 1600 suncobrana, no on kaže da je za iduće ljeto dobio narudžbu za još 15.000 suncobrana diljem Italije.
Ideja je vrlo jednostavna i posve logična: pa tko je pozvaniji da proizvodi solarnu energiju od suncobrana? No svejedno je Talijanu trebalo 16 godina za realizaciju plažoeletrane.
Treba vidjeti kada će se pod suncem pojaviti slična zamisao u Hrvatskoj, koja s otocima ima oko 6.000 kilometara obale.