Ponedjeljak, 23 Decembra, 2024

Ostaci vašeg travnjaka mogli bi postati izvor energije

Ostaci vašeg travnjaka mogli bi postati izvor jeftine i čiste obnovljive energije. Istraživački tim iz Velike Britanije pokazao je kako dobiti velike količine vodika iz vlati trave, malo sunčeve energije i jeftinog katalizatora.

Koautor na radu izdanom u časopisu Royal Society journal Proceedings A, profesor Michael Bowker s Instituta za katalizaciju u Cardiffu, navodi da je ovo istraživanje vrlo važno te kako je vodik „uistinu pravi zeleni izvor energije.” Ovo je prvi put da je ova metoda pokazana, a njen potencijal održivog stvaranja vodika je novost u znanosti. Vodik ima enormni potencijal u industriji obnovljivih izvora energije zbog visokog udjela energije, kao i zbog činjenice da ne otpušta toksične ili stakleničke plinove pri izgaranju.

Vodik – pionir novog svijeta bez fosilnih goriva

Vodik već sad ima jako bitnu ulogu u budućnosti kao pionir svijeta u kojem se neće koristiti fosilna goriva već obnovljivi izvori energije. Obična zelena trava mogla bi biti dobar izvor tog elementa. Vodik se u najvećem dijelu nalazi u vodi, ugljikohidratima i ostalim organskim materijalima. Do sada, pred istraživačima je bio veliki izazov ekstrakcija vodika iz tih izvora na jeftin, efikasan i održiv način. Jedan od obećavajućih izvora vodika je celuloza, glavna komponenta biljaka te najčešći biopolimer na Zemlji.

U istraživanju tim je pokušao dokazati mogućnost pretvaranja celuloze u vodik pomoću sunčeve svjetlosti i jednostavnog katalizatora. Pri procesu, kojeg su nazvali fotoreformiranje ili fotokatalizacija, sunčeva svjetlost aktivira katalizator koji zatim pretvara celulozu i vodu u vodik. Istraživači su proučavali učinkovitost 3 metala katalizatora – paladija, zlata i nikla. Nikal je bio posebno interesantan istraživačima zbog svoje učestalosti u zemljinoj kori te zbog svoje ekonomičnosti (dostupan je i jeftin).

Značajne količine vodika dobivene iz ostataka trave

U prvoj seriji pokusa istraživači su kombinirali 3 katalizatora s celulozom u boci okruglog dna te su ih izložili svjetlu iz stolne lampe. Svakih 30 minuta uzimali su uzorke nastalih plinova iz boce i analizirali ih kako bi odredili količinu nastalog vodika. Kako bi istraživanju dali i praktičnu notu, pokus su ponovili s ostatcima trave iz vrta. Pokazali su da je moguće dobiti značajne količine vodika iz ostataka.

Ovo istraživanje pokazalo je kako se velike količine vodika mogu proizvoditi korištenjem metoda koje zahtijevaju samo malo sunca i jeftine katalizatore. Nadalje, istraživanjem se pokazalo kako i obični ostaci trave iz vrta nakon košnje mogu efektivno biti dio procesa. Po svim saznanjima ovo je prvi put da je takva sirova biomasa korištena u proizvodnji vodika na ovaj način. Rezultati su vrlo bitni jer pokazuju kako nisu potrebni skupi i naporni procesi odvajanja celuloze iz sirovine, čime proces postaje održiv.

Izvor: Esciencenews.com

Biologija

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles