Osiguravajuće kuće koje upravljaju s 1200 milijardi dolara vrijedne imovine pozvali su u utorak skupinu najbogatijih država svijeta G20 da definira vremenski okvir za postupno ukidanje subvencija za fosilna goriva do 2020. godine.
Osiguravatelji Aviva, Aegon NV i MS Amlin navode da su subvencije za fosilna goriva u suprotnosti s obavezama G20 vezanim uz borbu protiv globalnog zatopljavanja, koje je dogovoreno prošle godine na samitu u Parizu.
“Klimatske promjene predstavljaju bazu svih rizika”, naveo je izvršni direktor Avive Mark Wilson u saopštenju.
Osiguravajuće kuće pozvale su lidere G20, koji će se 4. i 5. septembra sastati u kineskom gradu Hangzhou, da postave “jasan vremenski okvir za potpuno napuštanje subvencija za fosilna goriva svih G20 članica do 2020. godine”. Postupno napuštanje subvencija trebalo bi početi s ukidanjem svih subvencija za istraživanje fosilnih goriva i proizvodnju uglja, kazali su.
Čelnici G20 u više su navrata od sastanka 2009. u Pittsburghu obećali da će postupno napustiti fosilna goriva, glavni izvor stakleničkih plinova koji uzrokuju klimatske promjene.
Britanski Overseas Development Institute procjenjuje da su prosječne godišnje subvencije za proizvodnju fosilnih goriva u 2013. i 2014. godini iznosile 444 milijarde dolara, odnosno da su bile oko četiri puta veće od subvencija za obnovljive izvore energije u 2013. godini.
Prošle sedmice su i institucionalni ulagači koji upravljaju s više od 13000 milijardi dolara imovine pozvali članice G20 da do kraja 2016. ratificiraju klimatski sporazum iz Pariza, kojim se žele izbjeći suše, poplave, klizanja tla i porast nivoa mora. Nijedna zemlja članica G20 još nije završila postupak ratifikacije.
Pariškim sporazumom 195 država obavezalo se ograničiti globalno zagrijavanje na manje od 2 stepena Celzijusa u usporedbi s predindustrijskim razdobljem, što praktički znači da svijet treba okrenuti leđa fosilnim gorivima.