UrbanObserver

Nedjelja, 6 Aprila, 2025

Ornitološko društvo ‘Naše ptice’: Uključite se u prikupljanje podataka o pticama BiH

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Ornitološko društvo “Naše ptice” poziva ljubitelje ptica u Bosni i Hercegovini da se pridruže velikom izazovu čiji cilj je prikupljanje podataka o pticama na području jugoistočne Evrope, koje je, u poređenju sa ostalim dijelovima Evrope, još uvijek nedovoljno istraženo.

Kako bismo bolje razumjeli obrasce distribucije vrsta, brojnost i trendove na cijelom kontinentu, neophodno je prikupiti više podatkaka upravo iz ove regije. Moto Evropskog savjeta za prebrojavanje ptica (European Bird Census Council) je “Svaka ptica se računa!”, ali u slučaju država jugoistočne Evrope, svaka ptica se računa duplo, saopšteno je iz Ornitološkog društva “Naše ptice”.

– Sve što trebate uraditi je instalirati neku od aplikacija za prikupljanje podataka o pticama (NaturaList, ObsMapp…) na svoj mobilni telefon, i slijediti metodologiju za kreiranje kompletnih lista. Što više lista sakupite, to bolje. Ne morate uložiti mnogo truda, dovoljno je da prikupite podatke u svom dvorištu, parku ili obližnjoj šumi. Svi podaci koje unesete biti će dio EuroBirdPortal, gdje će biti korišteni za izradu fenoloških grafikona za česte vrste ptica u regionu, a doprinijet će i boljem poznavanju brojnosti vrsta vezanih za poljoprivredna staništa (EBBA2 Live Farmland) i praćenju opasnosti od izbijanja ptičje gripe (BirdFlu Radar), i koristiti se za modeliranje distribucije pojedinih vrsta prilikom izrade nacionalnih atlasa – pojasnili su iz Ornitološkog društva “Naše ptice”.

Kompletna lista je “spisak svih vrsta ptica koje posmatrač zabilježi na određenom mjestu u određenom vremenskom periodu”. Vrlo rijetko će sve vrste ptica koje se mogu očekivati na nekom području biti istovremeno prisutne i/li vidljive, pa “kompletne liste” u većini slučajeva sadrže relativno mali broj vrsta. Kompletne liste su korisne za prikupljanje podataka o “običnim” vrstama, koje se često zanemaruju prilikom terenskih istraživanja.

A kako napraviti kompletnu listu, iz Ornitološkog društva “Naše ptice” ističu da se podaci prikupljaju tokom cijele godine, metodom transekta (do 1 km, 15-30 minuta) ili cenzusa iz tačke (15-30 minuta)

Za svaku vrstu potrebno je zabilježiti broj jedinki (u slučaju velikih jata, dovoljna je procjena), ukoliko je moguće, zabilježiti GPS koordinate istraživanog područja te obavezno zabilježiti eventualne dokaze gniježđenja, navode iz ovog Društva.

Za više informacija o budućim radionicama za prepoznavanje ptica i obuci za prikupljanje podataka zainteresirani mogu pisati na email naseptice@hotmail.com ili na facebook stranicu Ornitološkog društva “Naše ptice”.

 

Povezane vijesti

Širom Evrope ponovo dozvoljen sportski lov na grlice

Foto: Wikipedia Širom Evrope ponovo će biti dozvoljen sportski lov na grlice jer EU ukida zabranu lova koja je bila zaslužna za preliminarni oporavak ove...

Švedski grad Vekše bez fosilnih goriva: Kućni organski otpad “sipaju” u gradske autobuse

Foto: greencitytimes.com Gradski autobusi i vozila opštinske uprave u švedskom gradu Vekšeu koriste biogorivo proizvedeno od kućnog organskog otpada. Više od 90 odsto energije dolazi iz...

Popular Articles