Zagreb – U okviru aktivnosti s ciljem smanjenja pritiska na Nacionalni Park Plitvička jezera koje je pokrenulo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, u Hrvatsku su u reaktivnu monitoring misiju doputovali predstavnici UNESCO-a i Međunarodne unije za očuvanje prirode koja provodi stručne evaluacije za UNESCO (IUCN), a koji će dati svoje mišljenje o stanju u parku kao i optimalnim rješenjima.
Predstavnica Tajništva UNESCO-a Sussana Kari i Pierre Galland iz IUCN-a su se u Zagrebu sastali sa predstavnicima Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, Hrvatskog zavoda za prostorno planiranje, Ministarstva turizma i Hrvatskih voda te JU NP Plitvička jezera. Na sastanku je iznijet pregled stanja u NP Plitvička jezera, te je, među ostalim, bilo govora o problemima velikog broja posjetitelja, problemima s prostornim planom i povezanim izdavanjem građevinskih dozvola, inspekcijskom nadzoru, sustavu vodoopskre i odvodnje.
Predstavnici reaktivne monitoring misije za vrijeme boravka u Hrvatskoj obići će Nacionalni park Plitvička jezera te održati sastanke sa predstavnicima Parka, lokalne samouprave kao i svim ostalim dionicima uključenima u problematiku prekomjerne posjećenosti.
Reaktivnu monitoring misiju, podsjetimo, pozvalo je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike svjesno problema u kojima se nalazi Nacionalni park Plitvička jezera vezano uz pritisak od strane posjetitelja kao i pojačane izgradnje objekata.
Ministarstvo će u suradnji s ostalim tijelima izraditi i zajednički akcijski plan za rješavanje uočenih problema za svaki od sektora (prostorno uređenje i graditeljstvo, zaštita prirode, vodno gospodarstvo) i sukladno uputi UNESCO-a, nakon završene misije, poduzeti daljnje potrebne korake za rješavanje problematike.
Glavni cilj nam je učinkovita zaštita i očuvanje Nacionalnog parka Plitvička jezera kroz bolje upravljanje posjetiteljima i pojačanu kontrolu izgradnje objekata i ostale infrastrukture, kako pritisak turističke djelatnosti ne bi ugrozio prirodne vrijednosti zbog kojih je park i uvršten na UNESCO listu.
croenergo.eu/MZOIP