Vlada Demokratske Republike Kongo odlučila je da dozvoli eksploataciju nafte u delovima dva zaštićena nacionalna parka u kojima žive ugrožene vrste, uključujući planinske gorile.
Odluka da se dozvoli eksploatacija nafte u nacionalnim parkovima Virunga i Salonga, mjestima svjetske baštine Uneska, dovela je do oštrog protivljenja aktivista za zaštitu životne sredine koji smatraju da će bušenje nafte ugroziti životinje, prenosi britanski Indipendent.
Oni strahuju i od oslobađanja velikih količina ugljen-dioksida u atmosferu koje doprinosi globalnom zagrijavanju.
Više od polovine svjetske populacije planinskih gorila nastanjeno je u Virungi, najstarijem afričkom nacionalnom parku.
Vlasti Virunge odlučile su prošlog mjeseca da ga zatvore za posjetioce do 2019. godine, poslije smrti jednog rendžera-čuvara i otmice britanskih turista.
Na teritoriji tog nacionalnog parka britanska kompanija Soko internešenel ranije je sprovela seizmička testiranja, ali je njena licenca istekla 2015. godine.
Nacionalni park Salonga prostire se na 33.400 kvadratnih kilometara i stanište je ugroženih bonobo šimpanzi, šumskih slonova i kongoanskih paunova.
Vlada DR Kongo navodi da ima pravo da odobrava eksploataciju nafte bilo gdje u zemlji i da vodi računa o zaštiti životinja i biljaka u dva mjesta svjetske baštine Uneska.
Donesena je i odluka o osnivanju komisija koje će pripremati planove za otvaranje dijelova nacionalnih parkova za eksploataciju nafte, uključujući 1.720 kvadratnih kilometara ili 21,5 odsto parka Virunga.
Beta