Foto: Unsplash
Bocvana istražuje novi talas smrti slonova na sjeveru te zemlje, dvije godine nakon što su vlasti saopštile da su prirodno proizvedeni toksini usmrtili više od 300 slonova.
Mrtve slonove prva je pronašla grupa za zaštitu Slonovi bez granica” (EVB), koje je krajem oktobra izbrojala 57 leševa, uglavnom u oblasti nadomak Nacionalnog parka “Čobe”, bogatog divljim životinjama, prenosi Rojters.
Odjeljenje za divlje životinje i nacionalne parkove saopštilo je da još nije utvrđen ukupan broj uginulih životinja.
“Naša misija nije bila da prebrojimo sve mrtve slonove, već da uzmemo uzorke leševa, koje smo dostavili Nacionalnoj veterinarskoj laboratoriji na ispitivanje“, naveo je direktor odeljenja Kabelo Senjaco.
On je rekao da se čekaju laboratorijski rezultati, a najnoviji leševi pronađeni su sa netaknutim kljovama, što vjerovatno isključujuje krivolov.
Senjaco je dodao da nema sličnosti između nedavnih smrtnih slučajeva i onih 2020. godine, ali nije iznio više detalja.
Nacionalni park “Čobe” nalazi se na oko 300 kilometara od oblasti gdje je 2020. godine uginulo 330 slonova, što je povezano sa mikroskopskim organizmima – cijanobakterijama.
Ističe se da one ne proizvode sve cijanobakterijske toksine, ali naučnici kažu toksini sve češće javljaju zbog klimatskih promjena uslovljenim podizanjem globalne temperature.
Rojters napominje da ukupna populacija slonova u Africi opada zbog krivolova, ali je u Bocvani, gdje živi gotovo trećina tih afričkih sisara, njihov broj narastao na oko 130.000.
Agencije