Foto ilustracija: Pixabay
U Kambodži se izlegao rekordan broj sijamskih krokodila u ovom vijeku, ukupno 60, a ovo je posebno značajno jer je reč o ugroženoj vrsti.
Aktivisti za očuvanje prirode ovaj slučaj nazivaju “pravim znakom nade”, koji je stigao nakon više od 20 godina napora da se poveća broj ovih reptila u udaljenim Kardamonskim planinama.
Maslinasto zeleni slatkovodni reptil ima prepoznatljivi koštani greben na potiljku, a prema procjenama može da naraste do tri metra. Lokalno stanovništvo je otkrilo pet gnijezda u maju, a mali krokodili su se izlegli krajem juna.
Sijamski krokodili su nekada bili rasprostranjeni u velikom dijelu jugoistočne Azije, ali dugotrajni lov i gubitak staništa doveli su do toga da se smatraju “kritično ugroženom vrstom”. U svijetu ih živi samo oko 400, a većina se nalazi u Kambodži.
S obzirom na njihovu sve manju populaciju u divljini, 60 mladih krokodila predstavlja ogroman podsticaj i ohrabrenje za one koji ulažu napore za njihovo očuvanje. Ranije se strahovalo da su sijamski krokodili izumrli sve dok nisu ponovo otkriveni u Kambodži 2000. godine. Tada je pokrenut program njihovog razmnožavanja u zatočeništvu, nakon čega su puštani u odgovarajuća staništa u Kardamonskim planinama.
U planinama se vrše redovne patrole kako bi krokodili bili sigurni nakon puštanja na slobodu. Od 2012. godine je u divljinu pušteno 196 krokodila. U maju ove godine su stanovnici otkrili gnijezda u području gdje krokodili ranije nisu bili pušteni, što sugeriše da se vrsta gnijezdi u svom prirodnom staništu.
Tim zadužen za njihovu zaštitu je nadgledao gnijezda konstantno sve dok se krokodili nisu izlegli.