fbpx

Nivo metana raste bez naznaka opadanja

Nivo metana raste bez naznaka opadanja

Foto: Canva

Prema novom istraživanju, nivoi metana u atmosferi porasli su za rekordne količine od 2020. godine, no oko ovoga čak možemo nešto i učiniti.

Metan je snažan staklenički plin koji je posljednjih dvadeset godina zadržao oko 80 puta više topline od ugljikova dioksida, ali isto tako brže i nestaje iz atmosfere. S obzirom na to, smanjenja emisija metana  smatraju se ključnim dijelom kratkoročnih napora za rješavanje klimatskih promjena.

Metan u atmosferi, kada je rezultat ljudske djelatnosti, nastaje kao nusprodukt poljoprivrednih aktivnosti, iskapanja i upotrebe fosilnih goriva. Također nastaje prilikom razlaganja otpadaka hrane, što je dio emisija kojim ćemo se posebno pozabaviti budući da je jedini na kojeg možemo odmah djelovati.

Ljudska aktivnost

Prema najnovijim podacima Globalnog proračuna za metan dvije trećine emisija metana sada dolazi od ljudskih aktivnosti. Cijela studija dostupna je na Researchgateu, a glavni zaključak je da “razine metana ne pokazuju ‘naznake opadanja’, a nastavak porasta ‘nekompatibilan’ je s klimatskim ciljevima”.

Otpad od hrane i drugi organski spojevi koji se razgrađuju na odlagalištima čini 19 posto globalnih emisija metana iz ljudskih aktivnosti, prema spomenutoj studiji. Staklenički plinovi uzrokovani gubitkom i bacanjem hrane čine oko polovicu svih emisija globalnog prehrambenog sustava.

Ranije ove godine, Guardianova analiza satelitskih snimaka pokazala je više od 1000 “ogromnih” curenja metana s odlagališta otpada diljem svijeta od 2019. godine. Otpad na odlagalištima “rastući je međunarodni problem”, piše Carbon Brief, posebno u zemljama s lošom regulativom odlaganja otpada.

Ilegalno odlaganje otpada

U zemljama s dobrom regulativom poput Velike Britanije, moguće je da se čak jednom petinom cjelokupnog otpada u Engleskoj “nezakonito upravlja” tako da se otpad spaljuje, ilegalno odlaže, i sl. Podaci su to koje je Carbon Brief pronašao na službenim stranicama Agencije za okoliš Velike Britanije

“Gospodarenje otpadom – uključujući odlaganje otpada – činilo je oko četiri posto emisija stakleničkih plinova u VB 2021. godine, pokazuju vladine statistike. Metan je činio 90 posto emisija otpada, uglavnom s odlagališta” navodi Carbon Brief u istom tekstu.

Emisije metana mogle bi se smanjiti sprječavanjem otpada, recikliranjem i zabranom biorazgradivog otpada na odlagalištima, smanjenjem zaostalog otpada koji se šalje u postrojenja za proizvodnju energije iz otpada, povećanjem hvatanja metana na odlagalištima i poboljšanjem postrojenja za obradu otpadnih voda i komposta.

Dakle, kompostiranje hrane čini se nije dovoljno, potrebno je spriječiti bacanje hrane. Paradoksalno, u inflaciji čini se i dalje moramo sami sebi napominjati da kupujemo samo svježe povrće u količinama potrebnima nekoliko uzastopnih obroka.

boljaenergija.24sata.hr