UrbanObserver

Petak, 16 Maja, 2025

Neviđen gubitak bioraznolikosti na planeti

Od početka ove godine do kraja avgusta u gradu na Vrbasu 35 građana je promijenilo svoje ime, podaci su Odjeljenja za opštu upravu.

Svijet u velikoj mjeri nije uspio zaštititi bioraznolikost, priroda sve više pati, a stanje se pogoršava, navodi se u velikom UN-ovom izvještaju koji je objavljen u utorak, prenosi agencija Hina pozivajući se na dpa.

Globalni izvještaj UN-a o bioraznolikosti donosi zaključak da nijedan od dvadeset ciljeva bioraznolikosti, koji su dogovoreni prije deset godina sa rokom do 2020. godine, nije u potpunosti ostvaren.

Samo šest ciljeva – koji se tiču zaštite ekosistema i promocije održivosti – „djelimično je ostvareno“.

Krhki ekosistemi poput koraljnih grebena i tropskih šuma naročito su ugroženi, a koraljima sve više prijeti izumiranje, rekli su naučnici.

Prekomjerno ribarenje, prekomjerna eksploatacija, klimatske promjene, zagađenost i invanzivne strane vrste neki su od uzroka gubitka bioraznolikosti i degradacija ekosistema.

Ima i svijetlih tački

No, prema izvještaju postoje i svijetle tačke, uključujući pad stope deforestacije, povećanu svijest o bioraznolikosti i očuvanju te veći udio kopnenog dijela i okeana na planetu koji su stavljeni pod zaštitu.

„Mnogo dobrih stvari se događa širom svijeta, a njih treba slaviti i ohrabrivati“, rekla je Elizabeth Maruma Mrema, izvršna tajnica Konvencije o bioraznolikosti koja je objavila izvještaj.

„Kakogod, stopa gubitka biozarnolikosti je dosad neviđena u historiji čovječanstva, dok se pritisci povećavaju. Živi sistemi Zemlje kao cjelina su ugroženi.“

Dodala je da kontinuirana degradacija prirode povećava šanse širenja bolesti poput novog korona virusa na čovjeka.

Izvještaj poziva na osam hitnih promjena da bi se zaustavilo propadanje prirode, uključujući obnovu ekosistema, redizajn poljoprivrede i smanjenje konzumacije mesa i ribe, dodaju agencije.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Ekološki aktivisti Balkana tokom posjete Njemačkoj predstavili negativne efekte zelene tranzicije u BiH i Srbiji

Foto: CZZS Od 5. do 8. maja održana je trodnevna aktivna posjeta ekoloških aktivista iz Srbije i Bosne i Hercegovine po Saveznoj Republici Njemačkoj u...

Mreža za klimatsku akciju traži više akcije država Zapadnog Balkana

Foto: Impuls Mreža za klimatsku akciju (CAN Europe) pozvala je zemlje Zapadnog Balkana da "povećaju klimatske ambicije" i podnesu sveobuhvatne, inkluzivne i participativne nacionalne klimatske...

Popular Articles