Foto: Alex santiago/Unsplash
Slatka voda neophodna za rudarstvo litijuma je u nestašici u svjetskom „Litijumskom trouglu“, regionu bogatom mineralima na Andskoj visoravni koji se proteže kroz dijelove Argentine, Bolivije i Čilea i sadrži više od polovine svih svjetskih rezervi litijuma.
U studiji objavljenoj prošle nedjelje u časopisu Communications Earth and Environment, istraživači su otkrili da je količina slatke vode lokalno dostupne za ekstrakciju litijuma oko 10 puta manja od prethodnih procjena. Globalna potražnja za litijumom, za koju se očekuje da će porasti 40 puta do 2040. godine, mogla bi da nadmaši ograničene godišnje kiše koje snabdijevaju slatkom vodom sušni Litijumski trougao.
Autori studije pozvali su industriju litijuma da smanji potrošnju slatke vode za rudarenje, koja troši i do 500.000 galona vode da bi se izvukla jedna tona litijuma. U Litijumskom trouglu, slatka voda takođe podržava poljoprivredu za male, autohtone zajednice i održava močvare koje su dom kratkorepih činčila, divljih kamila i vrsta ružičastih flaminga koje se ne nalaze nigde drugde u svijetu.
„Voda je najvažniji resurs u ovim sistemima i to je dio sistema koji je najosjetljiviji na promjene“, rekao je Dejvid But, autor studije i profesor geonauka na Univerzitetu Masačusets-Amherst. „Optimista sam da kompanije, kroz istraživanje i razvoj, mogu biti efikasnije u korišćenju vode, posebno kada ih pokreće tržište.“
Dok voda pokreće život i industriju u Trouglu, litijum je ključan za globalni regulatorni pritisak na elektrifikaciju i rast industrija čistih tehnologija. Mineral je esencijalna komponenta za baterije koje pokreću električna vozila i skladište energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora poput solarnih panela i vetrenjača.
Jezero u Boliviji, foto: Ignacio Campo/Unsplash
Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, predviđa se da će se potreba za litijumskim baterijama učetvorostručiti do 2030. godine. Neki stručnjaci iz industrije zabrinuti su da kompanije neće moći da zadovolje rastuću potražnju.
„Potrebno nam je više izvora litijuma da bismo zadovoljili potražnju koju ćemo videti do 2030. godine“, rekao je Majkl Mekiben, profesor geologije na Univerzitetu Kalifornije u Riversajdu. „Vađenje minerala je spor i naporan proces. Zato su cijene toliko nestabilne — potražnja raste, ali ponuda ne može trenutno da reaguje.“
U Litijumskom trouglu, slatka voda igra ključnu ulogu u određivanju ponude litijuma dostupnog za rudarstvo. Kiša ispire litijum i druge minerale iz stjenovitih formacija u duboke bazene usječene u ravnoj Andskoj visoravan. Proces, koji se odvija milionima godina, stvara lagune ispunjene vodama bogatim litijumom.
Rudarske kompanije vade litijumsku tečnost iz laguna i koncentrišu mineral metodama isparavanja — koje koriste obilnu slatku vodu izvučenu iz obližnjih vodonosnih slojeva. Nivoi vode u ovim vodonosnim slojevima zavise od godišnjih kiša, koje mogu donijeti samo 20 milimetara padavina (0,8 inča) u nekim dijelovima Litijumskog trougla.
But kaže da ograničeni meteorološki podaci zbog nedostatka meteoroloških stanica na udaljenoj Andskoj visoravni otežavaju utvrđivanje koliko slatke vode zapravo dotiče do ovih laguna bogatih litijumom i okolnih područja. Dodao je da su široko korišćeni globalni hidrološki modeli koji se oslanjaju na ove oskudne podatke znatno precijenili zalihe slatke vode u regionu.
Model koji su razvili But i njegov tim posmatrali su slatku vodu u 28 različitih slivova širom Litijumskog trougla, crpeći iz terenskih posmatranja, kao i nacionalnih meteoroloških podataka i izvještaja rudarske industrije. But kaže da pruža potpuniju sliku protoka slatke vode u područje bogato litijumom.
Istraživanje dostupnosti vode i resursa za rudarske operacije litijuma ima još dug put pred sobom. U SAD, rudarske operacije u jedinom operativnom rudniku litijuma u zemlji u Silver Piku, Nevada, bile su predmet kritika zbog značajnog i dugotrajnog pumpanja slatke vode u regionu koji je često pogođen sušom.
Vanesa Šenker, istraživačica sa Instituta za inženjerstvo životne sredine na ETH Cirihu, švajcarskom univerzitetu, kaže da je potrebno više istraživanja o hidrologiji regiona bogatih litijumom širom svijeta.
„Pored toga koliko vode koriste rudnici litijuma, takođe moramo ispitati cijeli lanac snabdijevanja litijumom i razmisliti o komponentama kao što su hemijska prerada i transport“, rekla je ona. „Razumijevanje Litijumskog trougla će nam pomoći da razumijemo druge sisteme širom svijeta.“
Autor: nbc
Prevod: Impuls