UrbanObserver

Četvrtak, 15 Maja, 2025

Neplaćeni račun za zdravstvo – Kako smo bolesni zbog elektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu

Izveštaj “Neplaćeni račun za zdravstvo – Kako smo bolesni zbog elektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu” neprofitne organizacije Savez za zdravlje i prirodnu sredinu (HEAL) pokazao je da zagađenje vazduha iz elektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu košta zdravstvene sisteme u regionu i EU do 8,5 milijardi evra godišnje. To je prva do sada urađena procena zdravstvenih troškova, a objavljena je 15. marta.

Na Zapadnom Balkanu nalazi se sedam od deset elektrana na ugalj koje su najveći zagađivači u Evropi. Dim iz termoelektrana doprinosi zagađenju vazduha koje se povezuje sa visokom stopom prevremenih smrti, hroničnim bolestima pluća i srca i astmom. Evropski lideri, poručuli su stručnjaci, treba da podrže zemlje regiona da manje koriste ugalj kao energent kako bi unapredile zdravlje populacije i borile se protiv klimatskih promena.

Izveštaj je obuhvatio Srbiju, Kosovo, Bosnu i Hercegovinu (BiH), Makedoniju i Crnu Goru. Albanija je isključena jer nema nijednu elektranu na ugalj. Cena zagađenja iz elektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu izračunata je na osnovu troškova direktno povezanih sa zagađenjem vazduha uključujući prevremene smrti, bolničko lečenje respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, nove slučajeve hroničnog bronhitisa, korišćenje lekova i izgubljene radne dane zbog bolesti.

Ekolozi osporavaju i navode o nedostatku novca i kapaciteta za radikalniju promenu energetskog miksa kao argumente za zadržavanje dominatnog položaja uglja. Garet Tankosić-Keli (Garret Tankosic-Kelly) iz Fondacije SEE Change Net kaže da energetski modeli jasno ukazuju da bi “enormni potencijali za solarnu, energiju vetra i biomasu u kombinaciji sa većom energetskom efikasnošću vodili čistijim, pravednijim i efikasnijim energetskim sistemima u Jugoistočnoj Evropi i to po istoj ceni kao za ulaganja koja se trenutno planiraju u prljavi lignit”.

EurActiv

 

Povezane vijesti

Gotovo 10 miliona interno raseljenih lica zbog prirodnih katastrofa

Foto: Impuls Zbog prirodnih katastrofa na kraju 2024. godine u svijetu je bilo rekordnih 9,8 miliona interno raseljenih lica, a najčešći razlozi bili su oluje...

ZELENI TALAS – Ima li zakona za Prokoško jezero?

Ilustracija Jelena Žilić Nedavno je Federalno ministarstvo okoliša i turizma zatražilo inspekcijsku provjeru nelegalnih radnji na Prokoškom jezeru, od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Srednjobosanskog...

Popular Articles