Foto: EPA
Naučnici su uspješno uzgojili ugroženu vrstu korala u sklopu projekta za koji se nadaju da će obnoviti oštećene koralne grebene uz obalu Floride kojima prijeti relativno nova bolest, objavila je jučer organizacija za spašavanje korala.
Grebeni na Floridi i Karibima suočavaju se s rastućom prijetnjom uništenja zbog bolesti koja lišava korale njegove boje i na kraju dovodi do odumiranja.
Centar za spašavanje korala na Floridi posljednjih sedmica je uspio uzgojiti stotine novih korala koji pripadaju vrsti kaktusnog korala u objektu od 185 četvornih metara, u kojem se nalazi ukupno 18 vrsta floridskih korala koje su ugrožene bolešću.
“Postoji potencijal da se spasi vrsta”
“Postoji potencijal za razmnožavanje tih korala… Tako da bi se moglo vratiti neke od ovih korala u divljinu”, rekao je Justin Zimmerman, voditelj centra za spašavanje korala na Floridi.
“I postoji potencijal da se spasi vrsta.”
Bolest gubitka koralnog tkiva prvi put je uočena u blizini Miamija 2014., do 2017. proširila se na najsjeverniji greben Floride, a kasnije i na Key West na jugu.
Koralne vrste koje zahvati ta bolest imaju stopu odumiranja od 66-100 posto, što je čini smrtonosnijom od poznatijeg fenomena izbjeljivanja korala koji je obično uzrokovan višim temperaturama vode povezanim s klimatskim promjenama.
Centrom za spašavanje korala na Floridi upravlja SeaWorld, tematski park za morske životinje, a dijelom ga financira Disneyjev fond za očuvanje.
Klimatske promjene
Bolest gubitka koraljnog tkiva predstavlja još jednu prijetnju svjetskim koralnim grebenima, koji se već suočavaju s egzistencijalnom prijetnjom zbog klimatskih promjena.
“Veliki broj potomaka koje proizvedu spašeni korali biće neophodan za obnovu floridskog koralnog grebena”, rekao je Gil McRae iz Komisije za očuvanje riba i divljih životinja Floride.
Globalna mreža za praćenje koralnih grebena (GCRMN), globalna podatkovna mreža koju podržava UN, u oktobru je objavila da je 14 posto svjetskih korala na grebenima već izgubljeno između 2009. i 2018.
Hina