Sunday, November 24, 2024

Naučnici upozoravaju: Rudarenje morskog dna moglo bi ugroziti ekosisteme okeana

Foto: Jeremy Bishop

Naučnici su upozorili da bi kontroverzno rudarenje morskog dna moglo značajno ugroziti ekosisteme okeana, posebno plave kitove i druge morske sisavce iz reda Cetacea koji su već pod stresom zbog plovidbe brodova, onečišćenja i klimatskih promjena.

Studija u časopisu Frontiers in Marine Science otkrila je da bi komercijalno vađenje vrijednih minerala s okeanskog dna, koje bi prvi put moglo započeti kasnije ove godine, oštetilo staništa i ometalo način na koji kitovi komuniciraju.

Ranija istraživanja detaljno su opisala vjerovatni destruktivni uticaj rudarenja na dno okeana. Nova analiza Sveučilišta u Exeteru i Greenpeace Research Laboratories skreće pozornost na morsku megafaunu i zagađenje bukom.

Kitovi se oslanjaju na zvuk za svaki aspekt svog ponašanja, poput traženja hrane, razmnožavanja i plivanja, rekla je za AFP Kirsten Thompson, glavna autorica studije koja predaje biologiju morskih sisavaca na Sveučilištu u Exeteru.

Zbog toga zagađenje bukom od rudarenja dubokog morskog dna izaziva posebnu zabrinutost.

Izvješće ukazuje na preklapanje između frekvencija na kojima kitovi komuniciraju i zvuka koji bi se generirao bušenjem, jaružanjem i akustičnom telemetrijom potrebnom za daljinsko upravljanje vozilima koja miniraju morsko dno.

Ranije se pokazalo da ta pojava nazvana maskiranje zvuka ometa komunikaciju morskih sisavaca i mijenja njihovo ponašanje.

Podvodna buka koju stvaraju industrijske ili vojne operacije može potaknuti kitove koji traže hranu da izranjaju na površinu brže nego inače, povećavajući rizik od stvaranja mjehurića plina u krvotoku, što može dovesti do nasukavanja i smrti.

Druga su istraživanja otkrila da buka koju stvara čovjek povećava rizik od odvajanja kod grbavih kitova i njihovih mladunaca.

Nova otkrića dolaze s nekim upozorenjima. Budući da rudarenje morskog dna tek treba biti odobreno u okeanima, Thompson i njezin tim nisu imali stvarne podatke.

Stoga su koristili druge industrije kako bi procijenili očekivani zvuk od industrijskog rudarenja.

Predviđa se da će uticaj dubinskog rudarenja na kitove biti posebno akutan u zoni Clarion-Clipperton u Tihom okeanu, staništu dvadesetak vrsta kitova.

Ta je regija spremna postati središte najveće svjetske eksploatacije manganskih nodula, minerala ključnog za baterije električnih automobila.

Sićušna otočna država Nauru vidi rudarenje kao potencijalno unosan izvor prihoda za prilagodbu klimi u svjetlu porasta razine mora i sve jačih oluja.

Zimo

Povezane vijesti

COP29 – Siromašnije zemlje razočarane iznosom novca za suzbijanje klimatskih promjena

Foto: UNFCCC/Kiara Worth Novi nacrt sporazuma o novcu za suzbijanje klimatskih promjena i prilagođavanje njima, koji je danas objavljen na konferenciji Ujedinjenih nacija (UN) COP29...

Promjene u okeanima ugrožavaju i planktonske foraminifere

Foto: Julien Sulpis Populacije foraminifera smanjile su se za četvrtinu u posljednjih osam decenija. Međunarodni istraživački tim koji uključuje naučnike iz Francuske, Njemačke, Nizozemske, Japana i...

Popular Articles