Wednesday, November 20, 2024

Naučnici upozoravaju na sve više smeća na Arktiku

Arktik se grije dvostruko brže od ostatka svijeta, pa topljenje leda koji je dugo prekrivao to područje otvara nove morske puteve.

Naučnici su u utorak upozorili da Arktik, uz postojeće posljedice klimatskih promjena, ima novi problem – smeće koje dolazi s povećanjem pomorskog saobraćaja kroz tu regiju.

Arktik se grije dvostruko brže od ostatka svijeta, pa topljenje leda koji je dugo prekrivao to područje otvara nove morske puteve. Istraživači su prošle godine zapazili da smeće zatrpava plaže Beringovog prolaza kod Aljaske, prenosi Hina.

“To je direktna posljedica povećanih pomorskih aktivnosti“, rekao je klimatolog Rick Thoman iz Aljaškog centra za klimu, jedan od glavnih urednika izvještaja o Arktiku koje svake godine objavljuje državna agencija NOAA.

Otpad pokazuje “šta klimatske promjene omogućuju ljudima da rade u regiji“, kazao je Thoman.

Najčešći jezik na odbačenim proizvodima pronađenim u Beringovom prolazu je ruski, tvrdi NOAA.

Najniži nivo leda

Između 2016. i 2019. broj ribarskih, teretnih i vojnih brodova koji prolaze regijom narastao je za 58 posto, a stručnjaci tvrde kako će promet još rasti paralelno s globalnim zagrijavanjem.

S pomorskim prometom dolazi i buka. Podvodne zvučne slike na Arktiku postale su bučnije, što je problem za morske sisare koji koriste zvuk za navigaciju i socijalizaciju, upozorava Thoman.

Godišnji izvještaj, objavljen na konferenciji Američke geofizičke unije, govori i o najnižoj razini leda u proljeće ove godine, što je još jedan znak da klimatske promjene brzo mijenjaju Arktik.

Svjetska meteorološka organizacija (WMO) potvrdila je ranije u utorak da je prošle godine u sibirskom gradu Verhojansku zabilježen arktički temperaturni rekord od 38 stepeni.

“Stanovnici Arktika već osjete goleme promjene”. rekla je suautorica izvještaja Anna Liljedahl.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Afrički slonovi na putu ka izumiranju, u proteklih pola vijeka populacija opala za 77 odsto

Foto: Harshil Gudka/Unsplash

Poput legendi da se slonovi pred kraj života odvajaju od krda i odlaze da umru, čini se da je čitava populacija najvećih životinja koje hodaju Zemljom na putu da završi kao kuriozitet u enciklopedijama.

Popular Articles