Naučnik američke svemirske agencije NASA, Josh Willis, ove je sedmice letio iznad Grenlanda i posmatrao ovaj polarni svijet istopljenog leda i tamnih bazena vode.
Sredinom augusta je toplotni val otopio velike dijelove ledene ploče Grenlanda koja je površinom tri puta veća od Teksasa. To je vidljiv znak promene vremena i klime. U preteklim desetljećima, naučnici su posmatrali rekordno topljenje Grenlanda, koje je rezultiralo ulijevanjem vode u more i povećanjem nivoa mora. Dosad je u 2021. godini površina istopljenog područja značajno veća od prosjeka zabilježenog između 1981. i 2010. godine, za oko 2,6 miliona kilometara.
Willis je kazao da je topljenje leda na Grenlandu sve ekstremnije svakim novim desetljećem zbog ljudskog utjecaja na klimu, prenosi Klix.
Naučnici su ustanovili da se Grenland u posljednjih nekoliko desetljeća topi brže nego u posljednjih najmanje 350 godina. Ledena ploča se smanjuje.
Dok se klima zagrijava, toplotni valovi su sve ekstremniji pa se veći događaji topljenja događaju i na tipično ledenom vrhu otoka. Ovog ljeta je nekoliko ozbiljnih toplotnih valova zahvatilo Grenland, a na vrhu, odnosno na visini od 3.216 metara je padala kiša. Naučnici nikad dosad nisu posmatrali kišu na toj lokaciji.
There's currently a lot of blue ice and melt water ponds on the SW #Greenland ice sheet. These bright snow and ice patterns look beautiful in satellite images but they tell the same story as the dark areas scorched by giant wildfires in California or Siberia. #ClimateActionNow pic.twitter.com/dEBGvtPS7N
— Simon Gascoin (@sgascoin) August 23, 2021
Prije 1995. godine su prolazila stoljeća između većih događaja topljenja na vrhu, a dokaze za to krije jezgro prahistorijskog leda na Grenlandu. Sada se to topljenje dogodilo nekoliko puta u posljednjim desetljećima.
Lots of meltwater on the #Greenland ice sheet at 1800 m these days. Big melt event. Usually it’s mostly white here this time of year. @PromiceGL https://t.co/VIBon1UV1D pic.twitter.com/HF7EbMYkt5
— Dirk van As (@DirkvanAs) August 20, 2021
Fotografije napravljene iz aviona prikazuju jugozapadni dio Grenlanda. Tamne plave površine predstavljaju bazene vode, dok su svjetlije površine zapravo snijeg zasićen vodom. Ovakvo topljenje obično razultira spuštanjem vode u rijekama prema okeanu. Visine gdje se dešavaju topljenja leda na Grenlandu se polako povećavaju, posebno u posljednja tri desetljeća.