fbpx

Najstarija mahovina na svijetu mogla bi da izumre kao rezultat klimatske krize

 takakia mahovina foto Dr. Ruoyang Hu

Foto: Dr. Ruoyang Hu

Naučnici kažu da je Takakia, stara mahovina pronađena na Himalajima, u opasnosti uprkos svojoj sposobnosti da se prilagodi ekstremnim vremenskim uslovima.

Najstarija mahovina na svijetu koja je pronađena na Himalajima, možda neće moći da preživi klimatski slom, rekli su naučnici, prenosi Gardijan.

Takakia, koja raste 390 miliona godina, jedna je od najbrže evoluirajućih vrsta ikada pronađenih, ali to možda neće biti dovoljno da je spase, upozorili su istraživači.

Takakia je mala, sporo rastuća mahovina koja se može naći samo u malim količinama u udaljenim dijelovima SAD, Japana i Tibeta. Nakon decenijske ekspedicije, naučnici su prvi put analizirali njen DNK kako bi saznali kako klimatski slom utiče na vrstu i njeno stanište.

Drevna mahovina je već bila stara 100 miliona godina prije nego što su se ispod nje formirali Himalaji, što je pokrenulo brz proces adaptacije. „Počeli smo da opisujemo i analiziramo živi fosil“, rekao je Ralf Reski, biotehnolog za biljke sa Univerziteta u Frajburgu u Njemačkoj i autor rada objavljenog u časopisu Cell.

Ekspedicija nije bila jednostavna zbog velike nadmorske visine i nestabilnog vremena na Himalajima, za koje je biolog i ko-vođa ekspedicije Ruoiang Hu rekao da može proći kroz „četiri godišnja doba u jednom danu“.

Tim je otkrio da je, zahvaljujući ovim ekstremnim vremenskim uslovima, Takakia evoluirala tokom generacija da bi postala vješta u fiksiranju slomljene DNK i oporavku od oštećenja ultraljubičastog zračenja. Kao odgovor na ove uslove, biljke su razvile sposobnost da rastu bilo gdje.

Iikun He, biolog sa Capital Normal Universiti u Pekingu i drugi autor rada, rekao je da je Takakia koristila fleksibilni sistem grananja da stvori „veoma čvrstu strukturu populacije, koja može efikasno da se odupre invaziji jakih snježnih oluja“.

mahovina

Foto: Xuedong Li, Capital Normal University Beijing, China

Nakon sprovođenja studija o Takakijinom okruženju, tim je otkrio da se klima stalno zagrijava, uzrokujući topljenje glečera i izlažući mahovinu višim nivoima ultraljubičastog zračenja nego što je to bilo ranije.

Autori su primjetili da se populacija Takakije na Tibetu smanjivala za oko 1,6% godišnje tokom perioda njihove studije. Hu je predvidio da će se do kraja 21. vijeka uslovi za život Takakija smanjiti na samo 1.000-1.500 kvadratnih kilometara širom svijeta.

Naučnici o biljkama pokušavaju da sačuvaju i produže opstanak ove vrste tako što umnožavaju neke primjerke u laboratoriji i presađuju ih na eksperimentalna mjesta na Tibetu.

Impuls