Wednesday, November 20, 2024

Najsitnije i najsmrtonosnije čestice: Količina PM2.5 veća u Lukavcu nego u Pekingu gdje je uključen “crveni alarm”

U petak je po drugi put u Pekingu proglašeno stanje crvenog alarma, najvišeg stepena pripravnosti. Nakon što su čestice PM2.5, koje su ujedno najsitnije i najsmrtonosnije čestice, premašile 303 mikrograma po metru kubnom. Poređenja radi, u Lukavcu su jučer te iste čestice dostizale 361 mikrograma po metru kubnom. Inače ove čestice se smatraju “veoma nezdravim” ukoliko pređu prag od 150 mikrograma po metru kubnom, što bi značilo da duži boravak na otvorenom uzrokuje respiratorne probleme, koje mogu rezultirati oboljenjima poput astme.Crveni alarm u Pekingu znači da se zatvraju fabrike, škole i ostale javne ustanove, a vožnja automobila je zabranjena, objavila je Fena.

Jučer je prosječna vrijednost čestica PM2.5 u zraku iznosila 208,6 µg/m³ a danas je u Lukavcu vrijednost čestica PM2.5 u 11.00 sati dostizala 308,2µg/m³

Osobe sa respiratornim poteškoćama i kardiovaskularnim oboljenjima trebaju izbjegavati napore. Preporučljivo je svim osobama da ukoliko su u mogućnosti odlaze na izlete u viša područja sa svježim zrakom. S obzirom na dužinu trajanja, ovakva stanja pogoduju i nastanku respiratornih bolesti poput astme, osobito kod djece.

Zbog dugačkog trajanja epizode zagađenja zraka (skoro trideset dana u kontinuitetu), građanima se preporučuje nošenje maski koje je mnogo efikasnije od korištenja šalova prilikom disanja, jer oni propuštaju najveći dio prašine mjerenih promjera (PM10 i PM2.5). Za zaustavljanje ovih čestica najefikasnije su radne maske kakve se koriste u tehnološkim postupcima, koje imaju oznaku FFP2 i FFP3 ili maske sa oznakom N95. Glavni izvori zagađenja zraka u Federaciji Bosne i Hercegovine su domaćinstva i drugi objekti koji se zagrijavaju na kruta goriva, industrijska postrojenja, termoelektrane i saobraćaj, saopćeno je iz FHMZ.

SodaLive

Povezane vijesti

Banjalučani udišu vrlo nezdrav vazduh: Kako to utiče na njihovo zdravlje

Foto: GS

Banjaluka je juče bila najzagađeniji grad u BiH, a kvalitet vazduha u popodnevnim časovima je okarakterisan kao vrlo nezdrav, koji može negativno uticati i na zdrave osobe.

Problem Gudronske jame u Modriči ne jenjava: Opasne materije opustošile ulice

Foto: Glas Srpske

Vijest da je vazduh na području Modriče opasan po zdravlje ljudi ulila je strah među stanovnike ove opštine, od kojih mnogi strepe i da otvore prozore, dok ljekari apeluju na građane da ne izlaze napolje bez prijeke potrebe i da, ukoliko to moraju, obavezno stave zaštitnu masku.

Popular Articles