fbpx

Na Balkanu ilegalno strada najmanje 160.000 prepelica

Na Balkanu ilegalno strada najmanje 160.000 prepelica

Foto: Erik Mooiman/Unsplash

Udruga Biom, zajedno s drugim nevladinim udruženjima balkanskih država, u srijedu je predstavila kartu s mjestima krivolova prepelica na Balkanu te upozorila da svake godine na području Hrvatske, BiH, Crne Gore, Srbije i Albanije ilegalno strada najmanje 160.000 prepelica.

Ubijanje radi sporta

“Broj prepelica u Europi je desetkovan tijekom posljednjih nekoliko desetljeća zbog gubitka staništa i ilegalnog ubijanja na Balkanu i Mediteranu. Intenzitet elektroničkih vabilica koji se koriste na Balkanu ukazuje na to da se veliki dio populacije ove ptice selice ubija radi sporta i opskrbe crnog tržišta u Italiji”, kazao je Boleslaw Slocinski iz Bioma.

Na Balkanu strada otprilike 2,5-3 posto ukupne evropske populacije, upozorili su.

Širom Balkana koristi se ista ilegalna metoda ubijanja prepelica – krivolovci noću postavljaju elektronske odašiljače zvuka na livadama, poljima ili pašnjacima kako bi namamili cijela jata prepelica koja sele na svoja zimovališta u Afriku, ujutro dolaze na polja puna namamljenih prepelica i počinju pokolj, istaknuli su.

Na taj način, dodali su, krivolovci dozovu deset puta više jedinki i tako ubiju daleko više ptica nego što bi to učinili u prirodnim uslovima.

Iz crnogorskog Centra zaštitu i istraživanje ptica (CZIP) najavili su da pripremaju Nacionalni akcijski plan protiv nezakonitog ubijanja ptica, dok u Hrvatskom društvu za zaštitu ptica i prirode kažu da u Hrvatskoj posjedovanje i prodavanje uređaja za dozivanje nije protuzakonito i da se otvoreno reklamira čime je onemogućeno učinkovito uklanjanje vabilica s terena.

Iz Bioma su stoga pozvali lovačku zajednicu na nultu toleranciju prema protuzakonitom ubijanju te da prijave nadležnim tijelima nezakonito ubijanje ptica vabilicama, lokalne zajednice da prijave policiji vabilice, kada ih primijete, a policiju i pravosuđe da podrže borbu protiv zločina nad divljim životinjama.

Prepelice u Srbiji na nišanu i lovaca i krivolovaca

Na prostoru Srbije gnijezdi se čak dvije trećine ptica koje naseljavaju Evropu. Stručne procjene ukazuju da od nezakonitog ubijanja, trovanja i hvatanja godišnje strada do 170.000 divljih ptica, od kojih je 50.000 prepelica. Uskoro počinje sezona lova na prepelice tokom koje se u Srbiji koriste i zakonom zabranjene vabilice. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije raznim aktivnostima nastoji da spriječi ubijanje ptica.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije od 2000. godine pomno prati situaciju i kroz razne aktivnosti pokušava da zaštiti prepelicu, ali i ostale vrste divljih ptica.

Napravili smo nedavno jednu mapu, u kojoj smo zabeležili sve slučajeve krivolova od 2000. godine. Ta mapa je javno dostupna, može se pogledati na našem sajtu www.pticesrbije.rs i tu se nalazi 670 slučajeva krivolova“, kaže Uroš Stojiljković iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije za rts.

Ko lovi prepelice?

Uroš Stojiljković poručuje da treba praviti razliku između lovaca i krivolovaca.

„Postoje ljudi u Srbiji koji love prepelice jer, za razliku od Evrope, kod nas je ona lovna vrsta. Prepelica je dosta sitna ptica, veličine pesnice, dosta brzo menja svoj let, tako da je u tom smislu atraktivna“, objašnjava Stojiljković.

Prema njegovim rečima, mi nemamo tradiciju da jedemo prepelicu, ali veliki broj krivolovaca dolazi iz stranih zemalja iz Italije, sa Malte, sa Kipra, gde se ona rado jede.

„Oni ubijaju prepelice i kasnije putevima krijumčarenja dospevaju do bogatih evropskih restorana gde su na trpezama prepelice delikates. Krivolovci koji dolaze ovde za prepelicu plate otprilike tri evra, a krajnji proizvod, taj neki delikates koji se nalazi tamo košta minimalno 50 evra“, navodi Stojiljković i dodaje da u tom lancu mnogi dosta dobro zarade, a oni koji gube su građani Srbije koji ostaju bez svog prirodnog bogatstva.

Opkoljene sa svih strana: krivolov, nestanak staništa, trovanje, strujni udari

Na Bliskom istoku, na sjeveru Afrike prepelice se masovno love mrežama. Među faktorima zbog kojih je lov na njih zabranjen je nestanak adekvatnog staništa za ove ptice.

Istraživanja koja je su rađena u Evropi pokazuju da je kod 378 ptica gnezdarica u Evropi, u periodu od 1980. do 2017. godine, opala populacija za 17 do 19 odsto. Među njima su najugroženije vrste poljoprivrednih staništa i otvorenih travnih staništa, a jedna od njih je i prepelica. Ovo su staništa koja nestaju zarad poljoprivrede“, objasnio je Stojiljković.

Prepelica može da opstane u mozaičnim poljoprivrednim staništima koja nisu previše monokulturna, kao i onim gdje se ne koristi previše pesticida.