UrbanObserver

Petak, 16 Maja, 2025

Na Antarktiku su živjele žabe prije nego što je postao zaleđena pustinja

Kad je paleontolog Thomas Mörs zavirio u mikroskop dok je sortirao sitne fosile stare 40 miliona godina, pronađene na otoku Seymour u blizini vrha Antarktika, naišao je na nešto neobično – kosti kuka i lobanje žaba.

Radilo se o žabi dugačkoj oko četiri centimetra – usko povezanoj s pet vrsta žaba koje vuku porijeklo iz Čilea. Te žabe dobivaju ime po obliku glave, prenosi Reuters.

“Bilo je to potpuno neočekivano otkriće pod mikroskopom. Prvo sam pronašao kost kuka i shvatio sam da sam pronašao prvu antarktičku žabu, prvi antarktički vodozemac od prije više od 200 miliona godina”, rekao je Mörs, naučnik švedskog Prirodoslovnog muzeja i vodeći autor istraživanja objavljenog u časopisu Scientific Reports.

Otkriće ilustrira kako je Antarktik šest miliona godina prije nego što je postao opustošena i ledena pustinja, bio prekriven šumama, rijekama i barama koje su krojile život.

“To nam govori da se globalnim klimatskim promjenama mogu izbrisati čitavi ekosistemi”, rekao je Mörs.

Klima Antarktika u to je vrijeme podsjećala na Valdivijsku prašumu u Čileu, vrlo vlažnu s temperaturama tokom najtoplijih mjeseci u prosjeku oko 14 stepeni celzija.

“Žabe su živjele na svim kontinentima izuzev Antarktika, a sada znamo da su živjele na svih sedam, prije nego što se jedan od njih zaledio”, dodao je Mörs.

 

Povezane vijesti

Ekološki aktivisti Balkana tokom posjete Njemačkoj predstavili negativne efekte zelene tranzicije u BiH i Srbiji

Foto: CZZS Od 5. do 8. maja održana je trodnevna aktivna posjeta ekoloških aktivista iz Srbije i Bosne i Hercegovine po Saveznoj Republici Njemačkoj u...

Mreža za klimatsku akciju traži više akcije država Zapadnog Balkana

Foto: Impuls Mreža za klimatsku akciju (CAN Europe) pozvala je zemlje Zapadnog Balkana da "povećaju klimatske ambicije" i podnesu sveobuhvatne, inkluzivne i participativne nacionalne klimatske...

Popular Articles