Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Mostarci sačuvali prelijepe Bunske kanale, hidroelektranama uskraćena urbanistička saglasnost

Petogodišnja borba građana za očuvanje Bunskih kanala južno od Mostara je pri kraju. Odjel za urbanizam i građanje Grada Mostara odbio je izdati urbanističku saglasnost investitoru za gradnju dvije mini hridroelektrane na tom jednom od najljepših lokaliteta cijelog toka Neretve, javlja klix.ba.

Lokalitet Bunskih kanala desetak kilometara južno od Mostara, na mjestu gdje se Buna ulijeva u Neretvu, od 1970. godine zakonom je zaštićen, ali je i pored toga postao zanimljiv graditeljima mini hidroelektrana.

Ugrožene bosanskohercegovačke rijeke – Ušće Bune u Neretvu

Toliko traje i borba mještana Bune, okolnih mjesta, građana Mostara, brojnih udruženja iz cijele BiH da se ovaj prakrasni lokalitet sačuvao od građevinskih mašina i trajnog uništenja. Organizovane su brojne aktivnosti, skupovi, potpisivanje peticije, cijela pravna bitka koja traje godinama…

190713048

Foto: R. D./Klix.ba

Zainteresiranim stranama ovih dana dostavljeno je rješenje nadležnog odjela Grada Mostara koje potpisuje gradonačelnik Ljubo Bešlić da se investitoru “Hercegovina građevinsko zanatstvo” d.o.o. odbija zahtjev za izdavanje urbanističke saglasnosti za gradnju dvije mini hidroelektrane.

Investitor je namjeravao izgraditi dvije elektrane snage po 1.800 kW, ali će izgleda ljubitelji prirode, ribari, kajakaši i brojni drugi i dalje moći uživati u netaknutoj ljepoti Bunskih kanala.

Povezane vijesti

Hidroelektrana u Trapistima: Simbol prošlosti koji zaslužuje bolju budućnost

Foto: Iz knjige “Marija Zvijezda i njezini trapisti”

Delibašino selo ili kako ga danas zovemo Trapisti, naselje je u kojem je pisana istorija grada na Vrbasu, a koje i danas čuva zaboravljeni dragulj. Naime, jedna od najstarijih hidroelektrana na Balkanu, tamo gdje je zasijala prva žarulja u Banjaluci danas stoji zapuštena. Prije tačno 125 godina, na tom mjestu, u srcu Krajine, u Banjaluci zasijala je prva žarulja i to čak osam godina prije Zagreba.

Šipovo – Građani protiv izgradnje nove hidroelektrane na Plivi

Foto: Jelena Jevđenić/ Impuls

Za prvih sat vremena u Šipovu je skupljeno preko 500 potpisa protiv izgradnje nove mini hidrocentrale na rijeci Plivi. Okupljeni građani smatraju da bi se izgradnjom druge hidrocentrale na ovoj rijeci trajno uništila netaknuta priroda i šansa za razvoj turizma u Šipovu.

Popular Articles