U studiji se navodi da će do 2300. godine nivo mora porasti od 0,7 do 1,2 metra
Nivo mora porast će između 0,7 i 1,2 metra u sljedeća dva stoljeća čak i ako vlade okončaju eru fosilnih goriva, kao što je obećano Pariskim sporazumom o klimi, saopćili su u naučnici.
Hitna akcija za smanjenje emisije štetnih plinova spriječila bi dugoročno povećanje nivoa mora potaknuto otapanjem leda od Grenlanda do Antarktika, koje će nanovo ucrtati obale širom svijeta, objavio je u časopisu Nature Communications tim naučnika, predvođen Matthiasom Mengelom s Instituta za klimu u Potsdamu.
Porast nivoa mora prijeti brojnim gradovima od Šangaja do Londona, kao i područjima ispod nivoa mora, od Floride do Bangladeša.
Ta je opasnost velika i za cijele nacije, uključujući Maldive u Indijskom okeanu ili Kiribate na Pacifiku.
U studiji se navodi da će do 2300. godine nivo mora porasti od 0,7 do 1,2 metra, čak i ako gotovo 200 država provede mjere zacrtane Pariskim sporazumom iz 2015. godine, a kojim se predviđa smanjenje emisije stakleničkih plinova na nulu.
Važne tri decenije
Nivo okeana neizbježno će rasti jer će industrijski plinovi ispušteni u atmosferu, a koji “zarobe” toplinu, ostati i dalje u atmosferi te i dalje topiti zaleđene površine.
Osim toga, voda se, kako njena temperatura bude rasla iznad četiri stepena Celzijeva, prirodno širi.
“Nivo mora shvata se kao neki spori proces u vezi s kojim se ništa ne može učiniti, ali razdoblje sljedećih 30 godina zaista će biti vrlo važno”, rekao je Mengel.
On upozorava da vlade kada je u pitanju Pariski sporazum za sada ne rade na ispunjenjima svojih obećanja.
Globalna emisija ugljen-oksida, glavnog stakleničkog plina, koji nastaje izgaranjem fosilnih goriva, nakon trogodišnje stagnacije ponovo je porasla.
Izvor: Agencije