Svako ko se preksinoć zatekao na ulicama Tuzle udisao je enormno zagađen zrak. Smrad, koji je više podsjećao na ostatke paljevine, bio je izražen u naseljima u istočnom dijelu grada, a posebno u naseljima koja gravitiraju tuzlanskoj Termoelektrani.
Niko nas ne čuje
Osim otrova koje emitira TE Tuzla, dodatni zagađivač, odnosno otrovna bomba je odlagalište šljake s Termoelektrane, ističe Stojak.
– Odlagalište je neposredno pored naših kuća, sistematski nas ubija. Odgovorno tvrdim da nadležne institucije kriju stvarne podatke o prisustvu otrovnih čestica u zraku. Ako se zna da Termoelektrana ispusti desetine hiljada tona sumpordioksida tokom godine, onda je svima jasno u kakvim uslovima mi živimo – kaže Stojak.
Stojak: Svakodnevno proizvode otrov
On je jedan od aktivista koji u borbi za spas stanovništva njegove, ali i susjednih mjesnih zajednica u Tuzli, kaže, neće odustati dok je živ, jer otrovi nisu proizvod prirode, već su djelo čovjeka.
U Civilnoj zaštiti Tuzlanskog kantona jučer, s obzirom na to da je neradni dan, nismo mogli dobiti podatke s mjernih stanica koje su u gradu preksinoć mjerile zagađenost zraka. Stojak tvrdi da su u određenim danima podaci s mjernih stanica zastrašujući i da, nerijetko, prelaze dozvoljenu granicu i po nekoliko desetina puta.
Nećemo stati
– Ne znam u šta Grad Tuzla troši pet miliona maraka koje godišnje dobiva od “Elektroprivrede BiH”, a na ime unapređivanja ekološke zaštite, ustvari saniranja posljedica nečistog zraka koji dolazi iz Termoelektrane Tuzla. Mi nećemo stati, jer se radi o našem zdravlju i zdravlju naše djece i priču o tome kakvi nas otrovi truju saznat će cijela Evropa – kaže Stojak.
U mjestima izloženim enormnoj zagađenosti zraka u donjem dijelu Tuzle, iz godine u godinu voće sve manje rađa.
Slučaj o kojem izvještavaju novinari iz inozemstva
– Meni je prije tri mjeseca otac umro od raka. Uglavnom naše komšije, bilo da je riječ o starijim ili mlađim, umiru od raka. Za slučaj Bukinja i njegovog naselja Divkovići, u kojem i ja stanujem, zna Evropa. Nedavno nam je dolazila ekipa televizije Euronews, dolazila nam je ekipa jedne francuske televizije, zovu novinari iz raznih evropskih zemalja. Ako mislimo da se spasimo, mi moramo o tome javno govoriti – navodi Stojak.
Avaz