UrbanObserver

Utorak, 18 Februara, 2025

Milijarder će pomoći u finansiranju klimatske akcije kako bi se nadomjestilo povlačenje SAD iz Pariskog sporazuma

Foto: asiasociety.org

U pitanju je šesnaesti najbogatiji čovjek na svijetu, Majkl Blumberg. Blumberg je biznismen, medijski mogul, bivši gradonačelnik Njujorka i specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija (UN) za klimatsku ambiciju i rješenja.

U ponedeljak, 20. januara, prvog dana novog predsjedničkog mandata, Donald Tramp je još jednom otpočeo proces povlačenja Sjedinjenih Američkih Država (SAD) iz Pariskog sporazuma, ključnog dogovora za obuzdavanje globalnog zagrijavanja.

Samo nekoliko dana kasnije, Majkl Blumberg saopštio je da će preko svoje filantropske organizacije Bloomberg Philantrophies, i uz pomoć drugih američkih donatora, osigurati da SAD ispuni svoje obaveze prema klimi.

Cilj Blumbergove intervencije jeste da u potpunosti pokrije finansijsku prazninu koja će nastati istupanjem Amerike iz Pariskog sporazuma, ali i da ostvari obaveze oko izvještavanja u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC).

Blumberg je biznismen, medijski mogul, bivši gradonačelnik Njujorka i specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija (UN) za klimatsku ambiciju i rješenja. Njegovo bogatstvo procjenjuje se na preko 100 milijardi dolara i šesnaesti je najbogatiji čovjek na svijetu.

„Duboko cijenimo velikodušnu podršku Bloomberg Philantrophies i vođstvo koje je pokazao Majkl Blumberg”, kazao je Sajmon Stil, izvršni sekretar UN-a za klimatske promjene.

„Mada je finansiranje vlada i dalje od suštinskog značaja za našu misiju, ovakvi doprinosu su od vitalnog značaja i omogućavaju sekretarijatu UN-a za klimatske promjene da podrži zemlje u ispunjavanju njihovih obaveza prema Pariskom sporazumu i nisko-emisionoj, otpornoj i sigurnijoj budućnosti za sve.”

U saopštenju nisu iznijeti detalji donacije, kao ni imena ostalih finansijera.

Okosnica budžeta UNFCCC-a dolazi od skoro 200 država članica. Kao najveća svjetska ekonomija, SAD uobičajeno ima najveće izdatke: Vašington pokriva nešto više od jedne petine budžeta ovog tijela (21-22%).

Ilustracije radi, doprinosi za ovu godinu trebalo bi da budu oko 8,6 miliona evra, pokazuje programski budžet.

Prema odredbama Pariskog sporazuma, potrebno je godinu dana prije nego što povlačenje stupi na snagu. Nakon ovog perioda, SAD će se pridružiti Iranu, Jemenu i Libiji kao jedinim zemljama UN-a koje nisu dio dogovora za ograničenje porasta temperature znatno ispod 2 °C.

Ovo je zapravo drugi put da SAD, pod rukovodećom palicom Donalda Trampa, napušta Pariski sporazum, ali takođe i drugi put da Majkl Blumberg priskače u pomoć.

Prvo povlačenje desilo se za vrijeme prvog Trampovog mandata, od 2017. do 2021, koje je Džo Bajden poništio čim je stupio na mjesto američkog predsjednika.

Blumberg je tada obećao i do 15 miliona za podršku UNFCCC-u. Pored toga, sa tadašnjim guvernerom Kalifornije, Džerijem Braunom, pokrenuo je inicijativu America’s Pledge koja je bila namjenjena izvještavanju o klimatskim obavezama kako bi se osiguralo da svijet može pratiti napredak SAD-a kao da je u pitanju bilo koja druga nacija posvećena Pariskom sporazumu.

„Klimatske katastrofe poput razornih požara koji bjesne u Kaliforniji uništavaju živote sve više i više Amerikanaca”, naglasio je Majkl Blumberg u saopštenju povodom nove donacije.

„Sada je uloga filantropije u pokretanju akcija lokalnog, državnog i privatnog sektora važnija nego ikada – i mi smo posvećeni tome da prednjačimo.”

klima 101

Povezane vijesti

Ima li spasa transatlanskim odnosima?

Predsjednik Njemačke Frank-Valter Štajnmajer (lijevo) s američkim potpredsjednikom Džej Di Vensom neposredno prije njegovog kontroverznog govora u Minhenu, foto: Guido Bergmann/Bundesregierung Sjedinjene Države pod Donaldom...

Norveška donijela novi zakon koji omogućava izgradnju hidroelektrana na zaštićenim rijekama

Pogled na fjord u Norveškoj, foto: Raimond Klavins/Unsplash Norveški parlament izglasao je da na zaštićenim rijekama mogu da se grade hidroelektrane, što je izazvalo bijes...

Popular Articles