Ponedjeljak, 30 Decembra, 2024

Metali u opušcima su prijetnja životu u moru

Dio metala koji se nalaze u opušcima predstavljaju ozbiljnu prijetnju morskim ekosistemima te vrlo lako ulaze u morske prehrambene lance.

Opušci cigareta otpad je koji se najčešće nalazi na plažama i morima. Baci ih se gotovo 5 tisuća milijardi na plažama diljem svijeta.
Dio metala koji se nalaze u opušcima predstavljaju ozbiljnu prijetnju morskim ekosistemima te vrlo lako ulaze u morske prehrambene lance. Ovaj podatak potvrđuje studija Iranskog sveučilišta iz Bushehra koja je objavljena u časopisu Tobacco Control.

U prošlosti je već nekoliko studija dokazalo da metali iz opušaka mogu ući u okoliš, no iranski tim se prvi usredotočio na utjecaj opušaka kao otpada na morski okoliš.

Analizom uzoraka opušaka na različitim lokalitetima sjevernog Perzijskog zaljeva, istraživači su otkrili više razine kadmija, željeza, arsena, nikla, bakra, cinka i mangana. Konkretno, objašnjavaju znanstvenici, filtri za cigarete, napravljeni od spojeva celuloznog acetata, služe kao sredstvo za dolazak metala u morski okoliš. Učinci na morsku floru i faunu negativni su, a zbog ulaska u morski hranidbeni lanac predstavljaju ozbiljnu prijetnju cjelokupnom morskom ekosistemu, zaključuju znanstvenici.

Nasmiješi se prirodi

Povezane vijesti

Zašto se more pjeni? Nauka iza morskih mjehurića

Foto: Anastasiia Mitiushova/Unsplash

Zašto se more pjeni? To je pitanje koje si svi postavimo kad promatramo pjenušavu obalu na kojoj valovi ostavljaju bijeli trag. Možda ste imali priliku vidjeti kako se more iznenada “zapjeni” tijekom olujnog dana, kada valovi snažno udaraju o stijene, stvarajući spektakularne oblike i teksture. Istražimo zajedno što uzrokuje tu pjenu i što nam ona može reći o moru i njegovim tajnama. Pripremite se za zabavno i naučno putovanje kroz svijet morskih mjehurića.

“SOS” za pacifička ostrva: “Pola infrastrukture je na 500 metara od mora”

Foto: thecommonwealth.org

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guterres objavio je u utorak globalni SOS, rekavši da temperature okeana na pacifičkim ostrvima rastu tri puta više od globalnog prosjeka.

Popular Articles