Sunday, November 24, 2024

Majevica – Istraživanje biodiverziteta za zaštitu ove planine

Foto: UG “Čuvari Majevice”

U periodu od 10. do 17. septembra 2024. godine, sprovedeno je multidisciplinarno istraživanje specijskog i ekosistemskog diverziteta na planini Majevici u cilju prikupljanja građe za izradu studije zaštite Parka prirode Majevica na teritoriji opštine Lopare.

Autor: Impuls

Obavljena su geološka, paleontološka i biološka istraživanja.

Geološka istraživanja su rađena u cilju dobijanja informacija o tipovima stijena koje čine podlogu ekosistemima tj. staništima određenih životnih zajednica na planini. Tokom terena konstatovano je da na ispitanom području dominiraju razne forme pješčara, krečnjaka i laporca različite geološke starosti.

Paleontološka istraživanja su sprovedena u cilju dobijanja podataka o flori i fauni područja u prošlosti, kako bi se razumjele određene pojave, dešavanja i prirodne zakonitosti u samim ekosistemima na tom području.

“Na terenu na više mjesta nađeni su fosilni ostatci morskih organizama (školjke, puževi, korali, dijelovi morskih zvijezda i sl.) koji datiraju iz perioda Panonskog mora prije 10 – 15 miliona godina i fosili biljaka koji potiču iz nekadašnjih tropskih šuma i močvara koje su bile tu prije 30-45 miliona godina”, navodi se u izvještaju.

Rana graeca, grčka žaba, foto: UG “Čuvari Majevice”

Biološka istraživanja su obuhvatala floristička, vegetacijska i faunistička istraživanja u cilju inventarizacije prisutne flore, vegetacije i faune. Za sedam dana, floristička istraživanja su pokazala prisustvo preko 300 vrsta biljaka, među kojima ima rijetkih i međunarodno značajnih vrsta. Od značajnih vrsta biljaka nađene su: tercijarne reliktne vrste poput božikovina (Ilex aquifolium), kostrike (Ruscus aculeatus i R. hypoglossum), bljušt (Tamus communis) i dr., jedna vrsta orhideje (Epipactis helleborine), ređa vrsta u flori BiH Heleocharis palustris, kao i vrste od međunarodnog značaja prisutne na CITES listi i na Anexima raznih direktiva. Na više lokaliteta nađena je alga Chara sp., (hara) koja ukazuje na jedno vrlo fragilno i rijetko stanište prioritetno za zaštitu Natura 2000 područja.

Faunistička istraživanja pokazala su prisustvo endemične grčke žabe (Rana graeca), Rosalia alpina, žaba mukač (Bombina bombina), Euplegia quadripunctata vrste koje su navedene u aneksima 2 i 4 EU Direktive o staništima i aneksu 1 Konvencije o očuvanju evropske divlje flore i faune i prirodnih staništa, nalazi se na Evropskoj crvenoj listi saproksilnih tvrdokrilaca, Prionus coriarius i Morimus asper funereus (nalaze se na Evropskoj crvenoj listi saproksilnih tvrdokrilaca) i dr. Ostali material će biti obrađen u skorije vrijeme i tu se očekuje još zanimljivih nalaza.

grcka zaba

Rana graeca, grčka žaba, foto: UG “Čuvari Majevice”

“Planina Majevica po Prostornom planu Republike Srpske planirana je da bude Park prirode. Zbog toga je naše udruženje građana “Čuvari Majevice” poslalo nadležnom ministarstvu inicijativu za pokretanje dobijanja statusa Parka prirode”, navode iz ovog udruženja.

Ovo je tek prvo terensko istraživanje. Iz udruženja najavljuju još pet istraživanja i trajaće do maja 2025. godine.

 

Povezane vijesti

COP29 – Siromašnije zemlje razočarane iznosom novca za suzbijanje klimatskih promjena

Foto: UNFCCC/Kiara Worth Novi nacrt sporazuma o novcu za suzbijanje klimatskih promjena i prilagođavanje njima, koji je danas objavljen na konferenciji Ujedinjenih nacija (UN) COP29...

Promjene u okeanima ugrožavaju i planktonske foraminifere

Foto: Julien Sulpis Populacije foraminifera smanjile su se za četvrtinu u posljednjih osam decenija. Međunarodni istraživački tim koji uključuje naučnike iz Francuske, Njemačke, Nizozemske, Japana i...

Popular Articles