Mnoge morske životinje, uključujući kitove i delfine, zavise od zvuka navigacije brodova koji se prostire kroz vode mora i okeana. Od jačine zvuka zavisi njihovo skrivanje od predatora, pronalaženje plena i međusobno komuniciranje.
Buka koja dolazi sa brodova i iz drugih izvora, kao što su seizmička istraživanja, može negativno da utiče na morske životinje jer im ometa sluh. Buka može da im poremeti i način ishrane, odmora, a često dovodi do povreda čula sluha i hroničnog stresa. Kod hobotnica koje su beskičmenjaci, može doći do poremećaja ravnoteže i prostorne orijentacije.
Organizacija “Ocean Conservancy”, koja je međunarodna pomorska organizacija, godinama se bori da smanji podvodnu buku.
U januaru 2022. godine, organizacija za projektovanje i izgradnju brodova započela je novi projekat za rešavanje štetnih uticaja podvodne buke, ali je malo kompanija iz sektora pomorstva podržalo ovaj prijedlog. Najviši nivo buke zabilježen je u regionu Arktika.
Pročitajte i Zagađenje bukom je nevidljiva, tiha opasnost za životnu sredinu i zdravlje
Organizacija je istakla da prethodni rad na smanjenju podvodne buke nije bio uspješan, ali je odobren plan rada za reviziju smjernica iz 2014. godine koji će biti i efikasniji.
Plan rada na smanjenju podvodne buke uključuje obavezu da se angažuju Inuiti sa Arktika i druge autohtone zajednice i da se na projektu primjeni znanje starosjedioca.
Da bi se životinje koje nastanjuju okeane zaštitile od štetnih uticaja podvodne buke, novi projekat mora imati nekoliko bitnih stavki koje se tiču i industrije. Važan je dizajn broda, održavanje brodova i kompanijski dogovor, kako bi se istakli štetni uticaji po život u vodi.
Napredak u novim tehnologijama, kao što su tiši propeleri, već se instaliraju na nove modele brodova. Važno je i da su propeleri brodova dobro izolovani. Jedan od načina smanjenja podvodne buke je smanjenje brzine plovila.
RTS, Ocean Conservancy