fbpx

K’o od šale, vuk prošetao kroz pola Evrope, zašto je, i za koga to dobro

K’o od šale, vuk prošetao kroz pola Evrope, zašto je, i za koga to dobro

Foto: Josh Felise/Unsplash

Istraživači su, prateći izmet životinje, ušli u trag kretanja sivog vuka njemačkog porijekla, koji je prešao tri države na putu do sjeveroistočne Španije. To je do sada, najduže putovanje dokumentovano za tu vrstu.

Iz Univerziteta u Barseloni saopšteno je da je mužjak sivog vuka, označen kao GV1909m, prešao najmanje 1.240 kilometara od njegovog rodnog mjesta u Nordhornu, u Donjoj Saksoniji.

Vuk je prokrstario Francusku prije nego što se pojavio i nastanio u blizini jednog sela u katalonskim Pirinejima, gdje je posljednji put detektovan u februaru 2023. godine.

Najveća ranije zabilježena razdaljina koju je vuk prešao bila je 1.092 kilometara, i odnosi se na kretanje životinje između Norveške i Finske.

Iz Univerziteta u Barseloni rečeno je da je GV1909m „primjer ponašanja, prilagodljivosti i jakih fizičkih kapaciteta vukova“, uz isticanje da je upravo ta jedinka na svom dugom putu, prolazila i kroz predjele gdje su veliki i gusto naseljeni gradovi.

Laboratorije za molekularnu genetiku u Nemačkoj, Francuskoj i Kataloniji zajednički su analizirala vučje fekalije, a u praćenju tragova vuka u Španiji pomagao je i pas tragač.

Naučnici vjeruju da su ovako duga putovanja i naseljavanja vukova u drugim udaljenim područjima od velike važnosti za njihovu genetičku sliku i parenje, kao i kvalitetnije potomke.

Inače, sve je veći broj vukova širom Evrope koji dolaze u sukob sa lokalnim poljoprivrednim i lovačkim zajednicama koji žele jače mjere o sprječavanju napada na stoku, što je podstaklo Evropsku Komisiju da preispita njihov status „strogo zaštićene” vrste.

Reuters