Globalno onečišćenje oceana velik je problem zaštite okoliša u cijelome svijetu. Unatoč stalnim pokušajima sprečavanja bacanja otpada u prirodu, velike količine otpada i dalje nalaze svoj put prema otvorenim vodama oceana. U nastavku pročitajte kako morske struje otkrivaju lokacije najvećih nakupina smeća u svjetskim oceanima.
Nova studija otkriva kako morske struje prevoze plutajući morski otpad i pomaže objasniti kako nastaju nakupine otpada u svjetskim oceanima. Istraživači iz Škole za oceane i atmosferu Rosenstiel pri Sveučilištu u Miamiju (UM) razvili su matematički model koji simulira gibanje malih kuglastih objekata koji plutaju na površini oceana.
Istraživači su u model ubacili podatke o morskim strujama i vjetrovima kako bi simulirati kretanje otpada u moru. Rezultati su uspoređeni s podacima iz satelita koji prate površinske bove iz programa NOAA. U studiji su korišteni podaci dobiveni sa usidrenih i slobodno plutajućih bova čije se kretanje oceanima može pratiti tijekom posljednjih 20 godina.
https://www.youtube.com/watch?v=wJo-DAcXtzo
„Otkrili smo da se slobodno plutajuće bove akumuliraju upravo na mjestima gdje se plastični otpad akumulira u obliku velikih nakupina smeća”, navodi Francisco Beron-Vera, voditelj istraživanja.
Studija, koja uzima u obzir kombinirani učinak vode i vjetra na plutajuće predmete, pokazala je da je nakupljanje otpada u suptropskim morskim naslagama prebrzo da bi se pripisalo isključivo utjecaju vjetrova koji pušu u tim regijama. Kako bi u potpunosti objasnili akumuliranje otpada, znanstvenici navode da je potrebno u obzir uzeti i veličinu i masu bova koje su pratili. Osim mnogih praktičnih primjena, ovaj model može koristiti za praćenje brodova stradalih u brodolomu, dijelova aviona, ledenjaka i zagađenja.
Izvor: Sciencedaily.com