Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Kako jedna vrsta, ma koliko mala, može da izmijeni čitav ekosistem?

Foto: Shutterstock

Da bi držale ptice grabljivice na odstojanju, ove četvoronožne kosačice grade svoj ekosistem.

Košenje travnjaka oko kuća za mnoge ljude predstavlja redovnu zamornu obavezu, ali za Brantove voluharice to je pitanje života i smrti, pokazuju nova istraživanja. Ovi mali glodari nalaze se na pašnjacima Mongolije, Rusije i Kine, gdje ih redovno primjećuju kako podrezuju visoku travu u blizini otvora svojih jazbina kako bi mogli da posmatraju nebo u potrazi za grabljivcima kao što su svračci, njihovi glavni dušmani. 

Kada svračci lete unaokolo, Brantove voluharice zubima sijeku travu kojom su prošarana njihova zavičajna polja. Ali ovi glodari niti jedu ovu biljku, niti je unose u svoje jazbine, primjetili su naučnici. U svrhu ogleda, naučnici su stavili mreže preko jazbina voluharica tako da svračci ne mogu da im se približe – i voluharice su prestale da sijeku travu.

Izgleda da se i svračci prilagođavaju: prema jednom istraživanju, počeli su da izbjegavaju područja u kojima su voluharice pokosile njihov lovni pokrivač. Nalazi ovog istraživanja podsjećaju kako jedna vrsta, ma koliko mala, može da izmijeni čitav ekosistem.

nationalgeographic.rs

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles