Subota, 21 Decembra, 2024

Kako će izgledati Holandija za 100 godina

Klimatske promjene, urbanizacija, biodiverzitet, porast nivoa mora, ekstremno vrijeme i povećana proizvodnja hrane, samo su neki od faktori koji pomažu u oblikovanju prostornog planiranja Holandije. Imajući ih u vidu, naučnici se s pravom pitaju kako će izgledati Holandija za jedan vijek?

Holandija često u scenariju klimatskih promjena ima depresivnu ulogu zasnovanu na činjenici da je okružena morem, čiji nivo stalno raste. Naučnici Univerziteta Vageningen tvrde da ne mora biti tako. Oni su ripremili projekat vizije o tome kako bi trebalo da izgleda budućnost Holandije 2120. godine.

Osmislili su pristup borbi protiv klimatskih promjena, koji je baziran na prirodi i koji se može primijeniti u svakoj zemlji i regiji.

Kada je riječ o Holandiji, tvrde da ova zemlja 2120. godine može da ima “zelene gradove”, kružnu poljoprivredu, više šuma, vode i močvara.

Mapa budućnosti

Predložena mapa nije nacrt, već projekcija. Pokazuje novu Holandiju 2120. godine, ako se prioriteti i rješenja budu zasnivali na prirodi. Pogled na budućnost ove zemlje inspirisan je sesijama dizajna i diskusijama održanim s istraživačima.

Holandija se suočava sa brojnim izuzecima, jer postaje manje pogodna za život zbog faktora poput opadanja biološke raznolikosti, porasta nivoa mora i nedostatka stambenog prostora.

Istraživači, Mihael Van Buren, prostorni planer i ekolog Martin Baptist sa Univerziteta Vageningen, istakli su da je za realizaciju scenarija Holandija 2120. godine, potrebno koristiti prirodne izvore i planirati prostor.

Takva Holandija je ilustrovana na mapi, zasnovana na kriterijumima postizanja optimalnih bioloških raznolikosti.

Ovo je integralna vizija u kojoj se prostorno planiranje Holandije 2120. godine razmatra iz različitih perspektiva, poput poljoprivrede, biodiverziteta, održive energije, vode i kružne ekonomije.

Koncept “Zelenih gradova”

“Analizirali smo ono što je moguće i što je poželjno. Rezultat je mapa onoga što je moguće, izvodljivo i realno, ali smo postavili lestvicu više od onoga što je vjerovatno”, rekao je Van Buren.

Njihova mapa prikazuje zemlju u kojoj “biološka raznolikost napreduje, priroda ima slobodu, a voda ima prostor za protok”.

Pristup zasnovan na prirodi, gdje je priroda odgovor na klimatske izazove i izazove biološke raznolikosti, moguće je koristiti svuda.

https://www.youtube.com/watch?v=ZvcyNeUcy9I&feature=emb_title

(RTS)

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles