Zero Waste novi je trend među ekolozima, a sve mu više pribjegavaju i mladi ljudi, pogotovo mlade porodice. Zasniva se na konceptu, promjenom svakodnevnog načina života, potpunog smanjenja produkcije otpada.
Odnosno, svaki bi se dan trebalo proizvesti nula otpada. To se postiže izbjegavanjem kupovanja stvari čija će ambalaža postati smeće. Umjesto toga, sve se stvari koje koristimo prenamjenjuju ili recikliraju.
Prednosti
Glavni cilj ovog trenda nije određivati kako ekonomisati otpadom, nego spriječiti da on uopće nastane. Na nivou pojedinca fokusira se na izbacivanje kupovanja proizvoda s ambalažom koja se ne može prenamijeniti, zatim potaknuti ponovnu upotrebu ili prenamjenu raznih nerazgradivih materijala ili proizvoda, potaknuti kompostiranje organskog smeća, kao i osvijestiti reciklažu općenito. Na nivou društva, Zero Waste trend želi potaknuti da se rekonstruira cjelokupni proizvodni i distribucijski sistem kako bi se smanjio otpad na globalnom nivou. Tako bi se i štitio okoliš i smanjivali troškovi zbrinjavanja otpada, ali i proizvodnje. Iako se u modernom načinu života čini kompliciranim sasvim izbjeći kupovinu proizvoda bez iskoristive ambalaže, ovaj trend ima mnogo prednosti. Glavna je velika ušteda novca, ne samo pojedinca nego i čitavog društva. Smanjenjem otpada najviše se novca uštedi na njegovom zbrinjavanju. Pojedinci štede izbjegavajući kupovinu nepotrebnih stvari budući da, uz malo vještine, samo trebaju prenamijeniti stare.
Zaštita okoliša druga je velika prednost. Očuvanje prirode usko je vezano uz očuvanje zdravlja, jer smanjenjem zagađenja i sebe štitimo od raznih bolesti. Uz zdravlje, značajno je poboljšanje ekonomije, jer bi se ovim pokretom koristilo manje novih sirovina, a recikliralo više starih.
Kako živjeti
Ako i sami želite pomoći u reduciranju otpada, uz pomoć malih trikova možete smanjiti proizvodnju smeća. Za početak, odvajajte otpad i sve ono što možete ponovo iskoristiti, ostavite sa strane i prenamijenite. Višak stakla, papira, plastike, konzerve stavljajte u posebne kante i odvezite na reciklažu. Organski otpad skupljajte na posebnom mjestu pa koristite kao kompost ili jednostavno ga bacite negdje u prirodu gdje će se razgraditi.
Izbjegavajte kupovinu robe u ambalaži, pogotovo u plastičnoj, koju nećete moći prenamijeniti. Sve plastične, jednokratne predmete, zamijenite staklenim ili metalnim koje ćete moći ponovo iskoristiti. Naprimjer, ne kupujte plastične boce vode, nego vodu nosite u staklenoj koju ćete nanovo upotrebljavati. Umjesto kafe za van u kartonskoj čaši, nosite termosicu. Sa sobom uvijek imajte vlastiti pribor za jelo, da ne koristite plastični dok, naprimjer, naručujete hranu za ured ili ste vani na izletu. Nosite platnene torbe i na pijacu, ne samo u prodavnicu i ne kupujte one najlonske.
U kupovini birajte proizvode koje nisu zapakirani u kartonske ili plastične ambalaže. Tako ćete smanjiti i konzumaciju prerađene hrane, a jest ćete više organske, zdrave hrane.