Wednesday, November 20, 2024

I u najboljem mogućem scenariju, polovina glečera na svijetu nestaće u ovom vijeku

Čak iako čovječanstvo uspije da ograniči porast prosječne temperature na 1,5 stepeni iznad preindustrijskog nivoa – oko polovine svjetskih glečera potpuno će nestati do kraja ovog vijeka.

Ukoliko se, međutim, investicije u postojeći energetski sektor i potrošnja fosilnih goriva nastave, globalna temperatura može da poraste i do četiri stepena Celzijusova što će dovesti do topljenja više od tri četvrtine glečera.

Nova studija, objavljena u časopisu Sajens (Science), bazirana je na novom metodu modela razvijenom od strane stručnjaka iz SAD, Kanade i Evrope koji su koristili najnovije podatke da predvide kako će glečeri reagovati na klimatske promjene.

Autori istraživanja, predvođeni profesorom Dejvidom Raunsom sa Univerziteta Karnegi Melon, navode da svaki porast temperature dovodi do ozbiljnih posljedica – porasta nivoa mora, gubitka glečera širom svijeta i ogromnih promjena u hidrologiji i ekologiji.

„Nevezano za scenario promjena, sva područja svijeta iskusiće ozbiljan gubitak glečera, a polovina njih će nestati do 2100. godine, čak iako prosječna temperatura poraste za samo 1,5 stepeni Celzijusa“, ističe Rauns.

U slučaju porasta od četiri stepena – 80 odsto glečera će se otopiti u istom periodu.

Ono što je poseban problem kod topljenja glečera jeste što neki od najvećih riječnih slivova – Ind, Gang, Bramaputra, Jangcekjang i Mekong, u velikoj mjeri zavise od postojanja glečera na tibetanskom platou, Himalajima i Karakorumu.

Agencije

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Popular Articles