Foto: WWF
Velika morska prostranstva koja su vijekovima bila smatrana neiscrpnim izvorom hrane izlovljena su do kritične tačke.
Razvojem ribolovne tehnike i povećanjem potražnje za ribom u posljednjih nekoliko decenija, velika morska prostranstva koja su vijekovima bila smatrana neiscrpnim izvorom hrane, izlovljena su do kritične tačke. Stoga WWF, svjetska organizacija za zaštitu prirode, upozorava da populacije riba drastično opadaju zbog pretjeranog izlova, onečišćenja plastikom i drugih štetnih ljudskih praksi, ali i klimatskih promjena.
Zato novom komunikacijskom kampanjom pod nazivom ‘I moru treba odmor’ WWF skreće pozornost na odgovornost potrošača pri odabiru proizvoda iz ribarstva. Naime, nije sva hrana koja dolazi iz mora jednaka. Osim što se razlikuje okusom i kvalitetom, razlikuje se i svojim uticajem na more i morski ekosistem. U vremenu kada je većina ribljeg fonda previše izlovljen, izbor proizvoda iz ribarstva koji su održiviji, može napraviti veliku razliku.
“More nije supermarket u koji ‘roba’ neprekidno stiže nekim nevidljivim magičnim putem pa su police uvijek pune bez da mi razmišljamo o tome kako. More je delikatan živi organizam, ekosistem, sa svojim zakonitostima i potrebama koje se moraju poštovati kako bi taj organizam živio, bio u dobrom stanju i omogućavao ljudima da od njega žive,” ističe Hrvoje Čeprnja iz WWF Adrije.
Iako je situacija ispod površine mora alarmantna, Izvješće o stanju ribarstva u Sredozemlju i Crnom moru iz 2023. godine donosi pozitivne vijesti. U njemu se ipak ističe pad prevelikog izlova za 15% u prošloj godini, što je značajno poboljšanje i korak prema održivom ribarstvu. Takvo smanjenje prati kontinuirani trend pada ribolovnog pritiska, koji je od 2012. godine smanjen za ukupno 31%.
“Ovi podaci bude optimizam i služe kao dodatna motivacija za povećanje zajedničkih napora u uspostavi ekološke ravnoteže i stabilnosti ribolovnih resursa u Sredozemlju,” ističe Čeprnja i dodaje: “Ako ne nastavimo ovim putem, već bi se za našeg životnog vijeka, moglo dogoditi da nećemo imati dovoljno ribe za prehranu. Nedostatak ribe već se sada odražava na tržište pa je ona cjenovno mnogima u potpunosti nedostižna.“
Na internet stranici WWF Adrije, u sklopu plasirane kampanje mogu se pronaći jednostavne preporuke za održiviji izbor proizvoda iz ribarstva. Kupci su često preopterećeni mnoštvom informacija, stoga su u WWF-u iz mora preporuka istaknuli nekoliko onih kojih se potrošači lako mogu pridržavati.
Uz to, WWF radi na promjeni negativnog trenda opadanja ribljih populacija uspostavom ‘zona bez ribolova’ i promicanjem selektivnijih ribolovnih alata kako bi se i more i riba mogli oporaviti. Jedan od glavnih ciljeva je poduprijeti ribare i donositelje odluka u njihovim nastojanjima da prijeđu na održive ribolovne prakse te razvijaju alternativne izvora prihoda za obalne zajednice, kao što je ribolovni turizam.