Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Holandija gradi energetski čvor u Sjevernom moru

Položaj ostrva omogućiće da se energija šalje u Holandiju, Veliku Britaniju, Belgiju, Njemačku i Dansku.

Holandska nacionalna energetska kompanija TenneT planira da izgradi vještačko ostrvo u Sjevernom moru koje bi trebalo da služi kao podrška najvećoj svjetskoj „farmi“ vjetroelektrana koje će moći da se prikače na ovu stanicu.

Prema njihovim planovima, ostrvo će biti smješteno na pješčanom strudu pod nazivom Dogger Bank, koji se nalazi 100 kilometara sjeveroistočno od obale Engleske, ka Danskoj.

Kako se navodi, Dogger Bank je veoma plitak i nalazi se na dubini od 20 metara, a proteže se na površini od 260 kilometara, s približnom širinom 65 kilometara.
Položaj ostrva omogućiće da se energija šalje u Holandiju, Veliku Britaniju, Belgiju, Njemačku i Dansku, a nedavni izvještaj kompanije pokazao je da bi ostrvo moglo biti jeftinije od konvencionalnih vjetroelektrana i međunarodnih kablova za napajanje.

Ako se sve bude odvijalo po planu, projekat bi mogao biti završen do 2027. godine.
Iz ove kompanije rekli su da je njihova vizija da obnovljive izvore energije načine pristupačnim za sve i tako potpomognu smanjenje emisija ugljen dioksida.
Ovaj projekat je značajan jer će ostrvo predstavljati svojevrsni “autoput” za obnovljivu energiju koja će biti distribuirana okolnim zemljama.

Vjetroelektrane su prethodne godine u Evropi proizvele osam posto više energije, pa su sa 153,7 gigavata proizvedene električne energije postale drugi najveći izvor energije, dok je gas i dalje na prvom mjestu.

U 2016. godini, evropske investicije u vjetroparkove su porasle na rekordnih 27,5 milijardi evra, navodi se u izvještaju organizacije WindEuropa.

Izvor: aljazeera

Povezane vijesti

Muhamedbegović: Prljavi planovi za čistu energiju

Foto: Almir Muhamedbegović Prvi dio serijala o zelenoj tranziciji ili tajkunizaciji energetike u BiH. "Kad kažeš LAGER, s pravom možeš reći da će struja biti...

Latinska Amerika: splasnula euforija oko litijuma

Foto: Aizar Raldes/AFP

El Salvador očijuka s atomskom energijom, u Peruu se kritizira eksploatacija litija. U Brazilu se zeleni vodik smatra energentom budućnosti, u Čileu su skeptični. Kako se Latinska Amerika nosi s energetskim problemima?

Popular Articles